Úvod > Novinky > Veselé Patálie malého Mikuláše a jeho kamarádů

Veselé Patálie malého Mikuláše a jeho kamarádů

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Michal Hladík
Veselé Patálie malého Mikuláše a jeho kamarádů

Mikuláš, Vendelín, Kryšpín, Albín, Augustýn, Celestýn, povedená partička malých francouzských školáků, která baví již několik generací malých i velkých čtenářů. Nyní se s nimi můžete zasmát a zavzpomínat tak třeba i na svá školní léta díky divadelní adaptaci.

 

 

Malý Mikuláš. Kdo by ho neznal. Jistě si vzpomenete, kdy jste se s jeho příběhy poprvé setkali. Mně se knížka René Goscinnyho dostala do ruky na základní škole, osvíceností našich učitelů dokonce jako povinná četba. Když jsem ji četla, představovala jsem si hrdiny dle svého a také díky krásným obrázkům Jean-Jacquese Sempého.
Režisér Filip Nuckolls to zřejmě dělal taky tak, a když dostal možnost, rozhodl se převést představy o své oblíbené dětské knížce na divadelní prkna. Jeho adaptaci školních i domácích patálií Mikuláše a jeho přátel můžete zhlédnout na scéně pražského Divadla v Celetné.

 

 

Děj sestává (stejně jako kniha) z jednotlivých a ukončených příběhů Mikuláše a jeho party. Myslím, že vnímavější diváci jistě najdou podobnost s vyprávěními Petra Bajzy. S Mikulášem prožijete během jednoho odpoledne prohlídku u lékaře, návštěvu pana inspektora, hodinu bez paní učitelky, lovení pulců, odpoledne u kamaráda nebo třeba výuku dopravních předpisů.

 


Malí chemici

 

A zaručujeme vám, že se rozhodně nebudete ani chvíli nudit. Jednotlivé příběhy příjemně gradují a stále udržují diváka v pozornosti. Jediné, co se vám možná stane, bude, že vás opravdu, ale opravdu hodně bude bolet bránice od smíchu. Vtipy jsou sice nepřenosné, ale aspoň vás jejich uveřejněním nepřipravíme o tu srandu vyslechnout je přímo z úst protagonistů. Pokud vás děti přemluví (nebo vy je) a vydáte se do divadla, zasmějete se jak vy, tak ony. Některé vtipy jsou vyloženě pro dospělé, jiným se zasmějí spíše děti, protože si jistě vzpomenou samy na sebe a to, co provádějí rodičům.
Jelikož vyprávíme o partičce kluků, dojde samozřejmě na nějakou tu facku nebo ránu pěstí, ale to jim vůbec nevadí, spíš se tak i baví.
 
Herecké výkony všech protagonistů jsou natolik přesvědčivé a vynikající, že byste jim snad po skončení představení šli srovnat učebnice do aktovky. Jestliže přece jen malé raubíře neznáte, seznamte se, prosím…
Mikuláš (Matouš Ruml) je zároveň i vypravěčem, představuje a doplňuje všechny scény cennými glosami a dalšími informacemi. Také je to milující syn, ale to mu vůbec nebrání v lumpárnách s kamarády.
Vendelín (Zdeněk Charvát) je velký jedlík a taky nejlepší kamarád Mikuláše. V podstatě neustále ho uvidíte něco kousat, proto doporučujeme, abyste šli do divadla najedení. Skvěle se s Mikulášem doplňují.

 

 

Celestýn (Petr Lněnička), mazánek paní učitelky. Je nejlepší žák třídy a nestydí se za to. Sice se tváří jako svatý a je zato spolužáky patřičně perzekuován, ale i jemu hrají v očích čertíci. Jeho velkou výhodou je, že ho nikdo nesmí bít, protože nosí brýle.

 

 

Augustýn (Lukáš Jůza) má bohatého tatínka, který mu všechno koupí. Ale zase se s rodiči moc nevidí, stará se o něj spíše početné služebnictvo. Do školy jezdí v autě s vlastním řidičem. Na své spolužáky se občas trochu vytahuje, ale oni mu to odpouštějí.
Albín (Marek Němec) je velký tvrďák a umí děsně dobře dávat rány pěstí. Ale když dojde na rozdávání žákovek, zjistíme, že ani on není ze železa. I přesto, jak zatvrzele se tváří, má ale rád paní učitelku.

 

 

Kryšpín (Václav Jakoubek) je nejhorším žákem třídy, hodně času tráví na hanbě. Taky je dost často po škole, tak je vždycky trochu pozadu. Ale i on se rád baví se svými spolužáky.

 

 

Tuhle kamarádskou bandu doplňují paní učitelka/maminka (Milena Steinmasslová) a několik dospělých mužských postav (pan ředitel, tatínek, pan inspektor, školní dohlížitel Polívka, hlídač v parku…). Všechny tyto muže výborně ztvárnil Pavel Lagner. Co jen dokáže pouhou výměnou knírku nebo vycpáním saka, nad tím zůstává vpravdě rozum stát.

 

 

 

Všichni herci jsou rovnocennými hráči, vzájemně si nahrávají na vtipné situace a vůbec celé představení se tak nese ve svižném a lehkém tempu kvalitní komedie pro všechny ročníky.
 
Skvělý a vtipný děj doplňuje hravá a důmyslná scéna Pavla Kodedy. Scéna je pojata vlastně jako dětská hra, kde se ze školních lavic rázem stane koupelna u Celestýna, domek Mikulášových rodičů nebo třeba parčík. Do různých prostředí se dostaneme otočením listů velké knihy, která tvoří pozadí scény.

 

 

Velkou roli hrají také krásné kostýmy Jana C. Löbla. Krátké kalhoty chlapců čerpají podklad v původní knize a navíc evokují staré časy, kdy chlapci dostali dlouhé kalhoty až po dosažení určitého věku. Navíc má každý z herců jinou barvu pletených podkolenek, a aby vypadali jako slušní chlapci, oblékl je J. Löbl rovněž do slušivých vestiček.

 

 

Chcete-li se od srdce zasmát, pobavit se nesmrtelnými výroky a zábavnými scénkami, vezměte své děti (nebo děti vás) a vyrazte na Mikulášovy patálie… V Celetné vás určitě moc rádi přivítají. Myslí tam opravdu i na dětské diváky a Patálie hrají v neděli, ve velmi příjemných časech.
 
Za zmínku stojí, že Divadlo v Celetné se stalo prvním uchazečem o adaptaci Goscinnyho knížek, kterému bylo toto dovoleno. Mikulášovy patálie v režii Filipa Nuckollse jsou tedy světovou divadelní premiérou tohoto díla!
 
Jen chceme upozornit, abyste si lístky zajišťovali opravdu včas, představení jsou již od premiéry pravidelně vyprodána.
 
MIKULÁŠOVY PATÁLIE, René Goscinny
Hrají: Matouš Ruml, Petr Lněnička, Lukáš Jůza, Václav Jakoubek, Zdeněk Charvát, Marek Němec, Milena Steinmasslová, Pavel Lagner
Režie: Filip Nuckolls
Kostýmy: Jan C. Löbl
Scéna: Pavel Kodeda
Divadelní spolek KAŠPAR, Divadlo v Celetné,
www.divadlovceletne.cz


Mohlo by se hodit


reklama