Úvod > Novinky > Motýli ve Fata Morganě

Motýli ve Fata Morganě

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Botanická zahrada hl. města Prahy
Motýli ve Fata Morganě

Velikonoce jsou za dveřmi, a pokud nevíte, kam o prázdninách s dětmi, zavítejte do Botanické zahrady hlavního města Prahy. Od 3. do 29. dubna a výjimečně i o Velikonočním pondělí se můžete potěšit krásou křídel motýlích.
 
A kde se motýli ve skleníku vzali? Každoročně „přilétají“ ve speciálních zásilkách z anglické motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Letos k nám bylo dopraveno 1050 kukel, z nichž se bude postupně líhnout téměř 30 druhů motýlů. Tím největším pokladem je motýl Argema mimosa.  Po tříhodinovém letu, který absolvují jako kukly, je čeká pečlivé přilepení na dřevěnou konstrukci, která je umístěna do líhniště v nejteplejší a nejvlhčí části tropického nížinného deštného lesa… na terase.

 

 

Od vajíčka po dospělce
Abyste nešli na prohlídku nepoučeni, povíme si, jak vypadá motýlí život od začátku až do konce. Vývoj tropických krasavců i našich lučních motýlků probíhá stejně. Vajíčko-kukla a dospělý motýl. Stejně jako brouky, mouchy, včely a vosy je řadíme k okřídlenému hmyzu s proměnou dokonalou. Samičky motýlů kladou vajíčka po jednom nebo ve skupinách na svrchní nebo spodní stranu listů a někdy i na stonky či kmeny stromů.

 

 

Housenky si vybírají různou potravu a k zastrašení nepřátel využívají rozmanité adaptace, jako například nepříjemný zápach, výstražné zbarvení nebo pestré výběžky těla, které se nenadále objevují. Mnohé požírají jedovaté rostliny, díky kterým se stávají také jedovaté. Jed v jejich těle přetrvává do stádia motýla. Jiné se snaží jedovaté druhy napodobit, ač samy jedovaté nejsou. Zajímavě se chrání naši modrásci. Kladou vajíčka do mravenišť a housenky se živí larvami mravenců. Mravenci na housenky neútočí, protože jim velmi chutnají sladké výměšky, které housenky vylučují ze zadečku.

 

 

Motýl v kukle je zcela bezbranný, a proto se vyvinula zajímavá přizpůsobení. Některé kukly vypadají jako větvičky, jiné se podobají malým plodům či trusu ptáků, další jsou zabalené ve vláknitém kokonu nebo jsou zcela ukryté pod kameny či v listí. V kukle probíhá přeměna v dospělého motýla.
Když vyleze motýl z kukly, má úplně zmačkaná křídla. Nejdříve se zavěsí na větvičku, kuklu nebo jiný podklad a „napumpuje“ do křídel tělní tekutinu – hemolymfu. Narovná si tak křídla a počká, až ztvrdnou. Pokud v tomto období nemají křídla dostatek prostoru, mohou zůstat trvale zdeformovaná. Potom „vypumpuje“ lymfu zpět. Na pevných a lehoučkých křídlech odstartuje k prvnímu letu.

 

 

Tajemství barev motýlích křídel
Délka křídel se u větších motýlů evropských druhů pohybuje mezi jedním až pěti centimetry. Samičky jsou obvykle o něco větší než samečci. Tropičtí motýli mohou mít rozpětí křídel až dvacet centimetrů. Barevné vzory motýlích křídel slouží nejen k vzájemné identifikaci, ale velmi často i jako mimikry. Veškeré barevné vzory vznikají v drobných šupinkách, u samečků denních motýlů mají na křídlech feromonové šupiny, takzvané voničky, kterými vábí samičky.
 
Motýlí šupiny si můžeme představit jako ploché průhledné schránky s množstvím malých komůrek, které obsahují barevný pigment nebo vzduch. Na vnější straně jsou drobné žebrované a právě tato jemná struktura může vyvolat barevné efekty podobné duhovým skvrnám na tenkých skvrnách oleje. Lom světla způsobuje, že vidíme mihotající se barvy měnící se s úhlem pohledu.

 

 

Motýlí život je krásný, ale krátký, ve stádiu dospělce se dožívají několika dní až týdnů. Neotálejte a pojďte se za nimi do Fata Morgany podívat. Rádi usedají na barevné oblečení, které jim připomíná květiny. A kde jinde můžete pozorovat motýly na krmítku s tropickým ovocem?
reklama