Úvod > Novinky > Brněnská přehrada zahájila plavební sezónu

Brněnská přehrada zahájila plavební sezónu

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Brněnská přehrada zahájila plavební sezónu

V sobotu 14. dubna zaplnily přístaviště brněnské přehrady davy lidí. V jedenáct hodin se rozezněla fanfára, kterou složil i zahrál nestor brněnských trumpetistů a jazzmanů Jaromír Hnilička a zahájil tak 66. plavební sezónu a křest nové lodi, jež dostala jméno Dallas.

 

 

Lodní park Dopravního podniku města Brna, který plavbu na přehradě provozuje, tvoří celkem pět nových lodí. Všechny jsou stejné, každá za 17 milionů, pro 200 lidí, všechny mají jména podle partnerských měst Brna a všechny jsou na elektrický pohon, takže mají ekonomický i ekologický provoz a nově vyčištěnou vodu přehrady neznečistí.

 

 

Přestože se akce konala právě na 100. výročí potopení Titaniku, nikoho tato skutečnost nerozhodila. Křtu lodi se zúčastnili zástupci města Dallasu, potomci bývalých Čechů, kteří se sdružují do krajanského spolku a zástupce velvyslanectví USA v ČR Robert A. Zimmerman. Zazněla i neobratná, zato sympatická čeština.

 

 

Za asistence špalíru nastoupených kapitánů primátor Roman Onderka rozbil o trup lodi šampaňské a starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec zase lodi požehnal a pokropil ji svěcenou vodou s přáním šťastné plavby. Svatý Klement, jako patron námořníků a všeho, co se týká vody, na křtu sice vidět nebyl, ale nepřehlédnutelná byla jedenáctimetrová bílá kotva, symbol naděje, která je umístěna v blízkosti přístaviště. Je to stejná kotva, která byla svědkem návštěvy papeže Benedikta XIV. v Brně v roce 2009 na letišti.
 
Obnova flotily pěti lodí, jež byla zahájena v roce 2010, bude ukončena v sobotu 21. dubna, kdy bude spuštěna na vodu a pokřtěna další loď, tentokrát s názvem Stuttgart.  Události se zúčastní vedle již zmíněných aktérů, také primátor města Stuttgart Wolfgang Schuster.

 

 

Pamětní listy, které podepisovali všichni oficiální hosté, byly zasunuty do lahví jako dárek na památku. Jedna zapečetěná láhev však byla vhozena do přehrady s tím, že kdo ji nalezne, bude mít pro sebe i svoji rodinu jednu cestu na lodi zdarma. Když uvážíme, že jedna cesta do Veverské Bítýšky tam a zpět stojí dospělého 240 Kč a rodinná jízdenka je za 500 Kč, je to pro potápěče výzva.
 
„V dubnu bude jen víkendový provoz, od května jezdíme denně. V plavebním řádu máme novinku v podobě zlevněného jízdného na poslední dva odjezdy z Bystrce v 17:30, respektive 18:15 a pro děti do 12 let máme plavbu zdarma, pokud přijdou v doprovodu dospělé osoby.  Poukázku na „Dětskou plavbu“ si zájemci mohou vytisknout na našich webových stránkách“, informoval ředitel DPmB Miloš Havránek.

 

 

 Stejně jako v loňském roce i letos je vyhlášena Soutěž s vlajkovou abecedou. Každý měsíc bude na lodích vyvěšeno jméno věhlasného Brňáka „napsané“ vlajkovou abecedou. Soutěžící, kteří správně vyplní všech sedm jmen a odevzdají soutěžní list, budou zařazeni do slosování o hodnotné ceny. Stejně jako v předchozích letech je možné spolu s jízdenkou zakoupit za zvýhodněnou cenu i vstupenku do ZOO či na hrad Veveří. Veškeré podrobné informace získají zájemci na www.dpmb.cz.

 

 

Sympatická je i přeměna přístaviště, které se z nevzhledného prostoru stalo příjemnou oázou pro návštěvníky čekající na příjezd lodi. Nechybí ani zázemí pro nejmenší děti, které na skluzavky a pískoviště láká pirátská vlajka. Zdá se, že se přehrada stane brzy opět vyhledávaným výletním centrem pro obyvatele i návštěvníky Brna.


Mohlo by se hodit


reklama