Úvod > Novinky > Můj nový život

Můj nový život

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora
Můj nový život

V Praze, v prostorách Staroměstské radnice, je ve dnech od 13. dubna do 6. května 2012 k zhlédnutí unikátní výstava fotografií MŮJ NOVÝ ŽIVOT, věnovaná dětem žijícím s onkologickým onemocněním. Autoři i organizátoři si kladli za cíl ukázat na problematiku dětské onkologie a informovat veřejnost o výrazném zlepšení léčebných výsledků a také o nutnosti včasné návštěvy lékaře v případě příznaků, které mohou znamenat onkologické onemocnění.

 

 

Zahájení výstavy byl přítomen i Prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc., zakladatel oboru dětské onkologie v Československu a  předseda Nadace Národ dětem. Ve svém projevu zhodnotil výsledky v léčbě dětských onkologických onemocnění. V roce 1964, kdy zakládal dětskou onkologii, umíralo 97 % všech dětí postižených zhoubným nádorem. V průběhu let, jak se zdokonalovala diagnostika, přibývalo léčebných možností a spolu s nimi se zlepšovaly léčebné výsledky. Stále větší počet dětí a mladistvých se dařilo vyléčit. V současné době je úspěšnost vyléčení 83 % nemocných dětí. ,,Rozdíl 80 % dokládá, že úsilí stálo za to,” řekl profesor Koutecký.
Fotografická výstava obsahuje 50 velkoformátových snímků dětských pacientů v aktuálně probíhající nebo po ukončené onkologické léčbě.

 

 

Výstava je rozdělena do pěti samostatných bloků: modeling, malovací den, doma s rodinou, sny a záliby, tábor. Děti jsou na fotografiích zachyceny jinak, než jaká je představa společnosti o jejich životě s nemocí. Prostředí nemocnice je neodmyslitelnou součástí jejich příběhu, ale děti pokračují v životě se svou rodinou, mají své sny, zaliby a také své představy o budoucnosti. Mnoho z nich si po uzdravení našlo nový životní cíl a způsob realizace svého života. Smyslem fotografií je zachytit právě všechny tyto okamžiky.
 
Drtivá většina zhoubných onkologických onemocnění má 100 % smrtelnou prognózu v případě, že se nezahájí léčba. Přijetím na pracoviště dětské onkologie začíná pacientům s onkologickým onemocněním nový život. Život plný nejistoty, odříkání, smutku, bolesti, ale také radostných chvil, dobré nálady, nových vztahů a poznání.

 

 

Dojemné jsou fotografie, na kterých děti malují své kamarády i sebe. Z obrázků je patrné jejich zaujetí pro zadaný úkol.

 

 

Dospívajícím pacientům onkologické kliniky bylo v rámci projektu umožněno vyzkoušet si přímo v nemocnici práci v modelingu. Příjemným překvapením byla účast bývalých pacientů na zahájení výstavy a pózování u fotografií z nemocnice. Pozoruhodné je i fotografické zpracování tématu děti v rodině rodině. Někdy je nanejvýš vhodné seznámit se s tím, co někteří prožívají a uvědomit si lidskou pospolitost, vzájemnou pomoc a pochopení pro takovou životní zkoušku.
 
Při otevření výstavy Prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc. mimo jiné řekl: ,,Jsem přesvědčen, že zamýšlený projekt osloví a příznivě ovlivní názory lidí na sice závažná, nicméně dnes již převážně vyléčitelná nádorová onemocnění dětí. Za záměrem MUDr. Cingrošové bezvýhradně stojím, jsem přesvědčen o jeho prospěšnosti a doporučuji jej maximálně podpořit.”
 
Podle statistik postihne určitá forma nádorového onemocnění každého třetího člověka. Nikdo nemá dáno, že jeho se onkologické onemocnění netýká a to i proto, že tato nemoc může zasáhnout někoho z rodiny. Lze se jí samozřejmě také bránit, a to změnou životního stylu, důslednou prevenci a rovněž je nesmírně cenné vědět, jak pomoci blízkým, přátelům, kteří byli touto nemocí postiženi. ¨
 
Neváhejte proto a podpořte tuto výstavu svou návštěvou.
 
Realizace výstavy
Autorka námětu: MUDr. Lucie Cingrošová, absolventka 1. lékařské fakulty UK v Praze. Od roku 2006 pracuje jako sekundární lékařka Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol Praha.  Na jaře v roce 2010 dala podnět ke vzniku projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT.
 
Odborný garant projektu: Prof. MUDr. Jan Starý, DrSc. přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol
Autorka fotografií: Kamila Berndorffová, fotografka, publicistka a cestovatelka, jejíž umělecké fotografie dokumentují obyčejné lidi neobyčejným způsobem. Fotografické dokumentaci onkologických dětských pacientů se věnuje od června 2010.
 
Kurátor výstavy: Radovan Kodera, fotograf Národního památkového ústavu v Plzni, dokumentarista, kurátor, pedagog
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama