Úvod > Novinky > Ďábel v rouše hercově

Ďábel v rouše hercově

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Ladislav Formánek
Ďábel v rouše hercově

Tentokrát se vás pokusíme přesvědčit, že dobré divadlo se nedělá jen v hlavním městě. Zveme vás na nevšední divadelní výlet na dech beroucí a mrazivou hru do východních Čech.

 

 

Mefisto, novela Klause Manna, svým obsahem přímo vybízí ke scénickému zpracování. Již několik režisérů podnítila k práci, ale naštěstí v tomto případě okřídlená věta o několikerém vstupování do stejné řeky neplatí. Dnes jsme pro vás vybrali inscenaci Východočeského divadla v Pardubicích, tedy verzi nejmladší.
 
Mefisto je příběhem o vzestupech a pádech, hrou o pokušení a také o uspokojení, které nám přináší úspěch. Mefisto je rovněž hrou o divadle a životě v něm. Za zlem nestojí ďábel, ďábel sídlí v každém z nás. Kde se v člověku rodí zlo? A umíme se mu vůbec ubránit? Zvlášť, když žijeme v opravdu složité době…

 

 

Ocitáme se v Německu, v oblastním divadle, v nelehké době 30. let minulého století. Místní herecká hvězda, Hendrik Höfgen (Ladislav Špiner), si užívá ovací publika i pozornosti svých kolegů. Ale pouhý maloměstský úspěch mu nestačí, chtěl by se stát velkým a slavným hercem berlínských scén. Své sny začne velmi záhy naplňovat.

 

 

Bohužel, tyto snahy nejsou vždy zcela férové a vůči jeho kolegům dokonce i životu nebezpečné. Nakonec, a pouze zdánlivě bez jeho přičinění, podlehne v touze po velkých rolích i zkázonosným svodům nacistické moci. Muž, herec, který ztvárňoval Mefista na jevišti, se jím vlastně stává… A velmi brzy zjišťuje, že z těchto osidel se už dostat nedá.

 

 

Inscenace samozřejmě není monodramatem, Hendrik svým jednáním ovlivňuje život své ženy Eriky (Martina Sikorová), hereckých kolegů a přátel i dalších zaměstnanců divadla.

 

 

Jestli se mu nakonec podaří vymanit ze sítě intrik a taktických bitev nejvyšších pohlavárů té doby, zjistíte už v divadle. Zachrání před smrtí svého přítele Otto Ulrichse (Josef Pejchal)? Urovná vztahy se ženou? A vůbec, podaří se jim všem přežít? Jak říkáme, vydejte se do krásného divadla v Pardubicích.

 

 

Díky výkonům všech herců, krásné hudbě a velmi sugestivní scéně Jaroslava Milfajta, budete mít během celého představení stále stísněnější pocit. Jednoduše, jak se bude situace na jevišti zhoršovat, tím hůře bude i divákovi na duchu a těle.
A možná, že i přes všechno nadávání na dobu a dnešní společnost, budete moc rádi, že jste nežili v době Mannova Mefista.
 
Ladislav Špiner vtiskl svému Hendrikovi výraz zoufale toužícího muže. Toužícího po manželce, milence-tanečnici, umění, úspěchu a zadostiučinění. Dovolujeme si upozornit diváky především na scény, kdy Hendrik sedí naproti svému stolku v herecké šatně. Když uvidíte jeho výraz, navíc v těchto scénách umocněný odrazem v zrcadle, poleze vám mráz po zádech.

 

 

Ale, jak jsme již psali, všichni představitelé jsou skvělí, a kdybychom někoho vyzdvihovali, museli bychom napsat o všech.
 
Takže už vám jen doporučíme (ať jste odkudkoliv), udělejte si příjemný večer a vyrazte do Východočeského divadla v Pardubicích. A máte-li zájem o srovnání inscenace s původní předlohou, rozhodně stojí za to, vyjet do divadla až po jejím přečtení.
 
Za zmínku také stojí, že Ladislav Špiner byl za tuto roli nominován na Cenu Thálie a také získal cenu přehlídky České divadlo 2011.

 

 

MEFISTO, Klaus Mann - Ariane Mnouchkine
Hrají: Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Jan Musil, Josef Kejchal, Dagmar Novotná, Miloslav Tichý, Martin Mejzlík, Jindra Janoušková, Zdeněk Rumpík, Romana Chvalová, Pavel Novotný, Václav Dušek, Jan Hyhlík, Lída Vlášková, Hana Baroňová/Petra Kocmanová, Alexandr Poster a další
Scéna: Jaroslav Milfajt
Režie: Petr Kracik
www.vcd.cz


Mohlo by se hodit


reklama