Úvod > Novinky > Buddhismus jako moderní životní styl?

Buddhismus jako moderní životní styl?

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Buddhismus jako moderní životní styl?

Dnešní hektická doba nás nutí se občas zastavit a zamyslet. Co dělám špatně, proč nestíhám? Jak zvládnout chaos, který mám v sobě?  Křesťanství, které má tohle duchovní lidské zmatení srovnávat, přestává fungovat. Lidé proto hledají alternativy jinde…
 
Jednou z možností je také buddhismus. V Evropě se buddhismus začal rozvíjet v 60. letech 20. století, v době hippies. Tehdy jeli první zájemci do Tibetu a setkali se s prvními učiteli, kteří je vyškolili. Buddhismus je založen na osobním kontaktu, každý učitel zakládá svá centra, učí své následovníky. Je to spíš filosofie, či ateistické náboženství, což má právě v naší zemi svoji přitažlivost.

 

 

Buddhismus se vyznačuje úsilím o vysvobození bytostí z utrpení a nekonečného koloběhu zrození a smrti. Buddha radil těm, kdo hledají, aby nepřijímali nic jen na základě slepé víry či autority druhého, nýbrž aby sami hledali a usuzovali. Odtud pramení roztříštěnost buddhismu, neboť každý učitel vkládá do učení své nejniternější zkušenosti.

 

 

Cílem je osvícení a cesta k osvícení je meditace. Buddhisté považují lidskou mysl za otevřenou, je schopna se spojit s ostatními a s universem a napojit se tak na kolektivní vědění. K tomu přistupují zkušenosti z předchozích životů, které pomáhají člověku rychleji chápat. Meditační techniky jsou v průběhu tisíciletí dovedeny k dokonalosti. Naše vnitřní uspořádání je údajně po tisíciletí archetypálně stále stejně nastaveno, stačí jen tyto skryté spoje probudit. A cílem meditace je osvícená lidská osobnost, jejímž základem je moudrost, soucit, neohroženost a radost.

 

 

V ČR existuje na 50 center Buddhismu Diamatové Cesty pod vedením 17. Karmapy Trinleye Thajeho Dordžeho a lamy Ole Nydahla, původem Dána, který se svojí ženou založil buddhistická centra v západní Evropě a napsal řadu knih. Tato centra spolu úzce komunikují. Výjimečnou pozici mezi nimi zaujímá centrum v Brně. Funguje od roku 1999 a má kolem 200 členů. Od roku 2004 tu stojí v zeleni moderní funkcionalistická budova, která nijak nepřipomíná buddhistický klášter. Její dveře jsou otevřeny všem, kteří projeví zájem.

 

 

Buddhismus přitahuje zejména mladé lidi. Je to dáno jejich přirozenou touhou po sdružování a v Brně i tím, že jde o univerzitní město. Ale také je to znamení, že mladí hledají způsob, jak se vymanit z konzumního způsobu života a jak vyhrát nad agresivitou, která ve společnosti narůstá. Kombinují znalosti, jež získávají studiem, se studiem fungování lidské mysli. Tvrdí, že tu nehledají náboženství, ale duchovní rozvoj a společenství stejně založených lidí.

 

 

Fungování jednotlivce v buddhistickém centru je dobrovolné, nejde o formalizované členství. Je to od volného napojení, kdy člověk může navštěvovat přednášky, meditace či další akce podle svého času na základě vstupného, až po placení měsíčního členského příspěvku. To v případě, že chce už být součástí kolektivu, ve kterém tráví volné chvíle na bázi dobrovolnické a rodinné účasti. Brigády a akce „Z“, kterým se starší generace snažily vyhnout, tady dostávají novou kvalitu.

 

 

Jsou to společenské akce, relaxace, navazování kontaktů. A to i v zahraničních lokalitách, neboť centra v naší republice jsou součástí evropské sítě a úzce spolu spolupracují.
V době prvního květnového úplňku je nejvýznamnější buddhistický svátek Vesak, spojený s Buddhovým narozením i úmrtím a v ten den mají všechna buddhistická centra Den otevřených dveří.  Připravují program pro své sousedy a širokou veřejnost, v Brně to byla třeba grilovací párty a zájemci si mohli také vyzkoušet, co je to meditace. Brněnské buddhistické centrum je pro veřejnost otevřeno od neděle do čtvrtka. Vždy ve 20 hodin se koná veřejná meditace, kam může každý přijít a naučit se meditovat. Jednou za dva týdny je v pondělí od 20.00 hodin přednáška o buddhismu pro ty, kteří chtějí vědět víc.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama