Úvod > Novinky > V Brně se očekává exploze zábavy a ohňostrojů

V Brně se očekává exploze zábavy a ohňostrojů

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky, archiv SNIP&CO
V Brně se očekává exploze zábavy a ohňostrojů

Pod hrady Špilberkem a Veveří bude brzy veselo. Město Brno si přes veškerá rozpočtová protivenství nedalo ujít možnost opět po roce rozpoutat festival, v němž se setkají akce, které by se za normálních okolností neuskutečnily. A aby na všechno bylo dobře vidět, rozsvítí se opět nad městem soutěžní přehlídka ohňostrojů s hudbou.

 

 

Brněnská muzejní noc začala již v sobotu 19. května jako ochutnávka. Ulice večerního města ožily lidmi, kteří stíhali jednu kulturní instituci za druhou. Technické muzeum, Anthropos, Špilberk, Biskupský dvůr, Palác U Šlechtičen, Umělecko-průmyslové muzeum či Místodržitelský palác a v dalších budovách, všude vítali davy návštěvníků nejen instalovanými expozicemi, ale zejména „přidanou hodnotou“. Příjemné prostředí navodily kapely na nádvořích a v paláci „U Šlechtičen“ zase předváděli taje svého řemesla restaurátoři. Knihovna praskala ve švech na pořadu, ve kterém účinkovali Radosťáci a do divadla Reduta stála fronta zvědavců na taje zákulisí v několika řadách až ven. Hvězdárna lákala na hvězdičky i na pořady o nich a Diecézní muzeum na projekt JAMU o potopě před katedrálou.

 

 

Středoevropský festival zábavy se dočká oficiálního zahájení v pátek 25. května. Na náměstí Svobody budou defilovat soutěžní ekipy mezinárodního Policejního mistrovství České republiky v jízdě na koni, k tomu bude hrát hudba Hradní stráže a Policie ČR. Přidají se historické velocipedy s exhibicí „Elegance velocipedistů“ se závodem o „brněnskou míli“. V pořadech „Hvězdy nad Kraví horou“ vystoupí VUS Ondráš a skupina Čankišou a k následnému ohňostroji bude hrát „na živo“ Filharmonie Brno.

 

 

Mezinárodní den rodiny – Dětské dny uprostřed Evropy – zaplní po celý víkend areál tuřanského letiště i letiště Medlánky a také nákupní a zábavní centrum Olympia Brno. Tady bude 1. Parní olympiáda a otevřeno bude vlakové modelové nádraží. Na náměstí Svobody bude Dětský den s rádiem Kiss Hády.
 
Augustiniánské opatství oslaví Mendlovy 190. narozeniny a na Mendlově náměstí poprvé veřejnosti představí ztracený a opět navrácený originál Mendlova rukopisu a spisu Mikuláše Koperníka. K vidění bude i Janáčkův varhanní stůl, bude možno sledovat oblohu Mendelovým historickým dalekohledem a VUT bude prezentovat projekt „Mendelovy zahrady“.
 
„Dopravní nostalgie“ zachvátí každého, kdo se v sobotu sveze historickými tramvajemi, trolejbusy, autobusy a dokonce koněspřežnou tramvají z 19. století. Letní historická tramvajová linka zpestří dopravu ve městě z Joštovy ulice. 

 

 

Noc kostelů znovu otevře kostely 1. června, festival Divadelní svět v termínu 8. – 16. června bude ve znamení Miloše Formana a změn 60. let ve vzájemné inspiraci filmu a divadla.  Světáci Vladimíra Morávka, divadelní adaptace filmu Rocco a jeho bratři, Muž bez minulosti v podání Dejvického divadla, Podzemní Blues s Boleslavem Polívkou a Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem. Tradiční Noc kejklířů uzavře festival 9. června.

 

 

Slavnost masek 2012 pod heslem „Make love, not war!“ bude o týden později, v sobotu 16. června. V čele realizačního týmu je opět šéf divadla Husa na Provázku Vladimír Morávek. Slibuje Radost až do noci – jeden z padesáti momentů v roce 2012, který bude stát za to.
 
Zábava pod hradbami se ponese Brnem mezi 8. – 10. červnem. Klub Evergreen Českého rozhlasu Dvojka, Filharmonie Brno s populárním koncertem Symphonic Queen pod taktovkou Miloše Machka, dojezd etapy charitativní cyklotour „Na kole dětem“ s velocipedistou Josefem Zimovčákem. Festivalovým programem se budou průběžně představovat Mozartovy děti ze základních uměleckých škol v Brně i celého Jihomoravského kraje.

 

 

Připomínka 120. výročí návštěvy Jeho výsosti Františka Josefa I. v Brně bude další velkolepou akcí 16. června. Průvod historických jednotek ze všech zemí c. k. monarchie vyjde v 10.00 hodin od kostela sv. Tomáše, vykoná přehlídku na náměstí Svobody, položí věnce u památníku v Denisových sadech a odjede do  prostoru původní ostrostřelecké střelnice z roku 1892 v Pisárkách. Zde je připraven další bohatý program pro veřejnost, jako střelba do malovaných terčů, dobová pošta, polní četnická stanice, fotosalon a nebude chybět také Polní mše. Očekávají se i další zajímavosti jako jízda historickou tramvají, vystoupení sólisty státní opery rakouské národnosti se ,,Zachovej nám Hospodine" v plné verzi a v češtině za doprovodu c. k. polní dechové hudby.

 

 

Soutěžní přehlídka ohňostrojů Starobrno – Ignis Brunensis ozáří festivalové nebe Brna v době konání akcí v termínu od 25. května – 8. června. Světové ohňostrůjné špičky ze Španělska, Austrálie, Číny, Rakouska a Česka se utkají v šesti ohňostrojných představení a zahájení festivalu bude pod Kraví horou, kde původně akce začínala. Závěrečné finále připraví česko-rakouský tým nad hradem Špilberk. Brno čekají tři týdny radovánek, veselic, přehlídek a atrakcí, které mají povzbudit kulturní a turistický potenciál města.Mohlo by se hodit


reklama