Úvod > Novinky > Žít bezpečně je nebezpečné

Žít bezpečně je nebezpečné

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: www.provazek.cz
Žít bezpečně je nebezpečné

Dnešní divadelní pozvánku začínáme vpravdě netradičně, citátem filozofa Fridricha Nietzscheho. A přece to není vůbec od věci, jak záhy zjistíte. Dnes vás totiž zveme do brněnského divadla Husa na Provázku, na inscenaci Doktor Faustus, a tam se vám Nietzscheho pohled na svět bude hodit...

 

 

Filozofický román Doktor Faustus je jedním z vrcholných děl Thomase Manna a v Brně si jej k dramatizaci vybral milovník výzev a netradičních zpracování, režisér Jan Mikulášek. Pokud jste četli některý z Mannových románů a viděli nějakou z her v Mikuláškově režii, uznáte jistě, že se jedná o spojení vrcholně dráždivé.

 

 

Faustův příběh už byl zpracován v mnoha podobách. Thomas Mann si ale vzal Fausta vlastně jen jako podklad a určitou metaforu pro vlastní vyprávění. Předkládá čtenáři pohled na svět v kulturní i lidské krizi, svět na pokraji. Na pokraji čeho, to už je na každém z nás...
 
Hlavní hrdina, geniální skladatel Adrian Leverkühn, chce skládat jen tu nejlepší hudbu. A jelikož toho není sám schopen (dle vlastního mínění), uzavře smlouvu s ďáblem. Mimo své duše dá ale všanc i jeden z největších darů... oplátkou za hudební genialitu je mu nadosmrti zapovězeno milovat.

 

 

Příběh na první pohled velmi jednoduchý a vlastně předvídatelný. Nyní už jen zjistit, zda Adrian svůj boj o duši vyhraje či ne. Najde v sobě sílu a dokáže nemilovat? Složí svou úchvatnou skladbu?
Nebyl by to ale Thomas Mann, uctívač filozofie, kdyby nás každou slabikou svého textu nenutil k rozvíjení nových a nových myšlenek.
 
Když budete v divadle pozorní, jistě poznáte, že děj se odehrává na více rovinách a na jediném jevišti tak můžete zachytit hned několik příběhů. Příběh Adrianův i ostatních je navíc podkreslen vynikající hudbou Petra Hromádky.

 

 

Jelikož hudba je vlastně také jednou z hlavních „postav“ inscenace a tak trochu alegorickým ztvárněním složitostí lidského života, jsme velmi rádi, že se tvůrci Doktora Fausta rozhodli využít živého hudebního doprovodu.
Doktor Faustus se tak stává hudebním oratoriem a hereckým koncertem o boji o duši, o boji na život a na smrt na pozadí hrůzných dějin 20. století.

 

 

I když, opravdu si myslíte, že Adrian uzavřel dohodu s ďáblem? Není náhodou Doktor Faustus podobenstvím o hledání dobra a zla v nás? A nemá náhodou každý toho svého, soukromého Mefista? Ano, i k těmto úvahám vás výborná inscenace donutí.
 
Ale nebojte se! Myslíme si, že se rozhodně nebudete nudit. Herci na jevišti opravdu příběh odžijí. Budete milovat i nenávidět Adriana a navíc pochopíte jeho postoje. Robert Mikluš je Adrianem celou svou duší, a proto se o jeho duši opravdu bojíte. Serenus Zeitblom v podání Jana Kolaříka je Adrianovi pravým a chápavým přítelem. A ďábel Tomáše Sýkory je příchylný a úlisný právě tak, abyste mu svěřili i vlastní duši „do úschovy“.
A vůbec, všichni protagonisté jsou hrdými nositeli svých rolí a večer s Doktorem Faustem se tak stane nevšedním zážitkem.

 

 

Jistě, nebyl by to scénograf a kostýmní výtvarník Marek Cpin, aby nestvořil pro inscenaci Jana Mikuláška zajímavou a mnohoznačnou scénu. Černobílé kostýmy přímo evokují černé a bílé klapky klavíru a zároveň zdánlivě jednoduchý pohled na svět... co je bílé, nemůže být přece černé. Ale, je tomu opravdu tak?

 

 

Jestliže vás příběh Adriana, jeho duše a zla v každém z nás, zaujal, neváhejte a vydejte se do Husy na Provázku. S Doktorem Faustem zažijete opravdu nebezpečný večer z bezpečí divadelního křesla!
 
DOKTOR FAUSTUS, Thomas Mann/Jan Mikulášek, Barbara Gregorová
Hrají: Robert Mikluš, Jan Kolařík, Ondřej Jiráček, Pavel Zatloukal, Ivana Hloužková, Eva Vrbková/Petra Bučková, Milan Holenda, Anežka Kubátová, Martin Donutil, Gabriela Štefanová, Vladimír Hauser, Tomáš Sýkora
Scéna, kostýmy: Marek Cpin
Hudba: Petr Hromádka
Režie: Jan Mikulášek
Divadlo Husa na Provázku - www.provazek.cz


Mohlo by se hodit


reklama