Úvod > Novinky > Tmavomodrý festival pomáhá zrakově postiženým lidem

Tmavomodrý festival pomáhá zrakově postiženým lidem

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky, www.kdvp.cz
Tmavomodrý festival pomáhá zrakově postiženým lidem

Myšlenku uspořádat Tmavomodrý festival přivítali v tehdejším Kulturním a vzdělávacím středisku v Brně vstřícně, i když netušili, do jakých souvislostí se pouštějí. Letos proběhl již 23. ročník této akce a účastnili se ho zrakově postižení lidé nejen z celé České republiky, ale i ze Slovenska a z Polska.
 
Festivalové akce se konaly od 16. do 19. května. Základem festivalu byly od počátku přehlídky vystoupení zrakově postižených dětí, které jsou, jak známo, velmi hudebně nadané.  Letos se přehlídka ještě více posunula do problematiky začleňování zrakově postižených lidí do života a rozšířil se jak okruh zájemců, tak i místa setkávání lidí.

 

 

Na náměstí Svobody občanské sdružení Bezmezí uspořádalo bezmezný tanec a happening, na kterém vystupovali zrakově postižení umělci. Jak mění zrakové postižení lidem život, to si málokdo umí představit, proto pro zájemce byly například k dispozici brýle, které simulují různá zraková postižení. Kdo si je nasadí, dostane se do světa, kde zrak není majoritním vodítkem pro jednání. Součástí happeningu byla i prezentace výcviku vodících psů.
 
Sál Břetislava Bakaly v Bílém domě je místem pro prezentaci akce od počátku. I když se pořádající instituce již poněkolikáté přejmenovala, dnes je to Turistické informační centrum – TIC, základ akce zůstal. Ve čtvrtek zde vystupovaly soubory divadelní, kde vedle herců s handicapem účinkovali i herci vidící. Členové divadélka Fortel spolu s občanským sdružením Nová Akropolis předvedli dvě brněnské pověsti – Brněnské kolo a Tři hádanky.

 

 

Veřejná přehlídka hudebních vystoupení dětí a studentů na všechny hudební nástroje, prezentujících nejrůznější hudební žánry byla v pátek 18. května hlavním pořadem. Přijely zpívat i děti z polské Wroclawi. Večer se pak přidala k pořadatelům Hvězdárna a planetárium Brno, kde byl pod umělou hvězdnou oblohou koncert „Hvězdy ve tmě“. Zpěvačka Eva Vrbková spolu s nevidomým klavíristou Antonem Mészároszem vytvořili neopakovatelnou atmosféru.
 
Letošní rok je ve znamení sociální reformy. Změnily se jak podmínky pro vyplácení dávek, tak i systém poskytování příspěvků lidem, kteří by bez kompenzačních pomůcek nemohli fungovat. A podle odhadů je u nás těžce zrakově postižených lidí asi 1,5 % z celé populace. Podle nové sociální reformy si musí potřebný člověk přispět na pomůcku 10 %, nejméně však 1000 Kč, což ho motivuje k přemýšlení a pečlivému vybírání. Proto víc než dosud ocení pomoc odborných středisek a radu o vhodnosti příslušné pomůcky. „My dáváme jen doporučení a musíme při tom zvážit všechna omezení člověka. Neboť lidé se zrakovým postižením mají mnohdy i postižení další, jako třeba pohybové a tyto kombinace se musí vzít v úvahu. Příspěvek pak člověk dostane z Úřadu práce, kde si potřebnost pomůcky musí sám obhájit,“ vysvětlila ředitelka TyfloCentra Hana Bubeníčková, která měla celou doprovodnou část na starosti a stála už u kolébky festivalu.

 

 

Výstava kompenzačních pomůcek, která trvala dva dny a nechyběly ani výrobky chráněných dílen, byla proto hlavním cílem zájmu návštěvníků. Firmy, jež se zabývají prodejem pomůcek, měly tak nejen možnost prezentace, ale i předvedení, jak se pomůcky používají. Zejména u speciálních programů do počítačů je důležité si vybrat vhodný program, který se bude zájemci dobře ovládat, je srozumitelně ozvučený a je s běžnými programy kompatibilní. Právě zde byl velký zájem o vysvětlení a předvedení, a to nejen u mladých zájemců, ale i seniorů. Návštěvníci mohli vidět čtecí zařízení, které text vyfotí a nahlas přečte.  Zajímavá se ukázala i nabídka různých druhů speciálních brýlí, třeba ty, které zaregistrují na tři metry překážku a upozorní na ni nevidomého vibrací. Podle zástupce firmy Jaroslava Kavana to může zabránit dost vážným úrazům, neboť člověk se slepeckou hůlkou zaregistruje jen překážku od pasu dolů, nikoli v úrovni hlavy. Tato novinka pochází z Kanady a orientačně stojí asi 4 500 Kč, ale moc nevidomých o ní zatím neví.

 

 

Prezentace výcviku vodících psů představovala atrakci nejen pro nevidomé. Škola pro výcvik vodících psů sídlí v Adamově a cvičí především labradory či retrívry, ale začínají být oblíbeni i královští pudli a němečtí ovčáci. Podle majitele školy Milana Dvořáka je to dáno praktickými vlastnostmi psů. Pudl neztrácí srst, proto je ideální pro alergiky. A německý ovčák zase poskytuje majiteli kromě bezmezné oddanosti také pocit většího bezpečí. „Štěňátka se odebírají od matky ve dvou měsících podle vlastností rodičů. Pak se sleduje jejich povaha a podle ní se zařazují do výcviku. Ten trvá nejméně 8 měsíců, ale příprava se může protáhnout až na dva roky. Náklady na přípravu psa stojí asi 200 tisíc korun, majitel hradí 10 %. Po výcviku se pes předá majiteli, ale je stále sledován a poskytujeme veškerý servis, včetně toho, když je pes nemocný,“ vysvětlil Dvořák. 
 
Existuje i mistrovství ČR ve výcviku vodících psů. Každým rokem se hodnotí poslušnost, ale i pohyb po předem vytyčené trase v běžném městském prostředí s přirozenými i umělými překážkami a speciální dovednosti psa, jako je navedení na přechod a převedení přes vozovku, nalezení a označení schodů i eskalátorů, nalezení a označení dveří, vyhýbání se statickým i pohyblivým překážkám, nevšímavost k pachovým a zvukovým jevům. Zdá se, že pejsek toho musí umět víc, než mnohý dospělý vidoucí člověk. A na rozdíl od člověka mu to viditelně dělá radost.


Mohlo by se hodit


reklama