Úvod > Novinky > Ladíme do fialova

Ladíme do fialova

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Rasch, Trendzona.com, Interiordesignmagz.com, Icy violets, Homeinfurniture.com, Bjoku.com, Gomoneyways.com
Ladíme do fialova

Je neklidná, uzavřená, vážná, někdy až upjatá a odměřená, a často nepřístupná. Vyjadřuje melancholii a změnu, odloučenost. Má cosi společného s exotikou a tajemnem. Fialová je spojená především s intuicí a citlivostí. Je známá jako barva, která působí na nevědomí, dodává duchovní sílu a poznání, posiluje každou meditaci. Je považována za barvu inspirace. Způsobuje nejvyšší uvolnění a splynutí s přírodou. Výborně může vyjádřit i skrytou touhu nebo citlivost.

 

 

Je to barva rezervovaná pro krále - vždy symbolizovala vznešenost a odvahu, ale také povýšenost, důstojnost a utlumenou vášeň. Má v sobě cosi mystického, tajuplného, magického a v neposlední řadě vyjadřuje také erotickou přitažlivost. Je náročná, osobitá, exkluzivní. Má nejvyšší a nejjemnější vibrace z barevného spektra.

 

 

Je to barva levandule a ametystu, barva kosatce, ostružin, fialek a šeříků. Působí proti migréně a depresi. Pomocí této barvy se mohou vyrovnávat stavy úzkosti a harmonizovat podrážděnost.

 

 

Nepatří mezi základní barvy – je to barva sekundární. Sloučením modrého a rudého se v ní spojují dva protipóly, jako jsou moudrost a láska, poznání a vášeň, duše a tělo, nebe a zem, božské a lidské. Fialová je barvou rovnováhy. Jde o splynutí energie červené a jasu a klidu modré. Není ani studená, ani teplá, ani ženská ani mužská.

 

 

Po staletí mnozí věřili, že fialové odstíny mají magickou moc, která je zároveň stimulující a uklidňující. Už ve starém Orientě byla tato barva znakem vznešenosti. Byla nejdražší barvou, kterou si mohli dovolit jen bohatí lidé. Zajímavostí je, že dodnes zůstala výrobně nejdražší barvou. Ve středověku byla považována za symbol protikladů, za syntézu agresivní mužské rudé a umíněné ženské modře.
 
Po 1. světové válce se stala symbolem svobody. Po letech napětí a smutku bylo nošení fialové a používání této barvy v domech extravagantní záležitostí. V obecném povědomí si fialová dlouho udržovala nevalnou pověst. Pro mnohé symbolizovala podvod či klam a byla spojována s pojmy jako je jed nebo podlost.

 

 

V bytě se dá použít v čistých tónech jen v malém množství, spíše jako zvláštnost, jako protipól žlutozelené, zelenožluté či žluté. Může vyvolat deprimující, mysl zatěžující náladu. Rozhodne-li se člověk i přesto použít ji v bytě, měl by ji zjasnit a neutralizovat množstvím bílé. Také v kombinaci se stříbrnou, chromovou nebo odstíny dřeva může působit velmi elegantně. Fialové barvy vypadají dobře ve formálních pokojích.

 

 

V interiéru je třeba používat tuto barvu opravdu opatrně, spíše na doplňcích a v pastelových tlumených světlých odstínech. Je vhodná do ložnic a dívčích a dámských pokojů. Ve světlém odstínu rozšiřuje, v tmavém naopak zužuje prostor. Žlutá stojí na barevném kruhu proti fialové. Chladné a teplé vlastnosti těchto dvou odstínů se navzájem doplňují a staly se klasickou směsí moderního interiérového designu. V kombinaci s modrozelenou, žlutou nebo červenou se stává jasnější a exotičtější.

 

 

Ten, kdo má tuto barvu v oblibě, bývá sentimentální a snaží se žít ve snech. Jsou to osoby uzavřené, roztěkané a nerozhodné. Zajímavé je, že bývá oblíbenou barvou u těhotných žen, dětí v pubertě a lidí s poruchou štítné žlázy. Odmítání fialové může naznačovat strach z vlastního vnitřního přání. Hodí se pro mentálně pracující, velice citlivé a nadané lidi.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama