Úvod > Novinky > Divadelní svět Brno pod záštitou Miloše Formana

Divadelní svět Brno pod záštitou Miloše Formana

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: www.divadelnisvet.cz
Divadelní svět Brno pod záštitou Miloše Formana

Zlatá léta šedesátá! Miloš Forman, divadlo a film, to jsou fenomény, pod kterými se bude v Brně odehrávat třetí ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno. V termínu od 8. do 16. června mohou diváci zhlédnout představení českých i zahraničních souborů. A to jak v kamenných divadelních budovách, tak na ulicích, alternativních scénách, v kinech i v galeriích.

 

 

Divadelní část zahájí 8. června Marta Kubišová a poté bude v Mahenově činohře pokračovat Klicperovo divadlo z Hradce Králové, kde Vladimír Morávek nastudoval hru Světáci. I další inscenace budou ty, jež byly inspirované slavnými filmy 60. let.  Rocco a jeho bratři, film slavného Luchina Viscontiho, přiveze 9. června německé divadlo Maxim Gorkij Theater, Muže bez minulosti představí 14. června Dejvické divadlo na činoherní scéně Městského divadla Brno a další den se představí Bolek Polívka ve svém divadle spolu s pražským Divadlem Komedie v Podzemním Blues.

 

 

Pod širým nebem, na Zelném trhu se uskuteční 12. června neopakovatelné představení Sluhy dvou pánů Národního divadla v Praze s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. To je však jen malý výčet velkých titulů, které návštěvníky festivalu čekají. Festival sám je rozdělen do několika sekcí. Vedle hlavního programu je to například sekce „Máme doma“, což jsou představení, která se pravidelně objevují v repertoáru brněnských divadel, ale jsou něčím výjimečná. Těšit se můžete na Divou Báru, domácí muzikál, který měl nedávno první premiéru, nebo Lásky jedné plavovlásky – Plavovlásky jedné lásky, které nastudovalo divadlo Husa na Provázku právě pro tento festival. Pozoruhodné inscenace jsou i v divadle Reduta, jako Nenápadný půvab buržoazie či Hvězda stříbrného plátna s nestárnoucí Jitkou Frantovou v hlavní roli.

 

 

Sekce „Film a divadlo“ je věnována Miloši Formanovi a trezorovým filmům. Nebudou chybět dokumenty o prolínání filmu a divadla a besedy s významnými osobnostmi. Bude tu například dokument Olgy Špátové, jakož i záznam inscenace Národního divadla v Praze „Dobře placená procházka“ režírované Milošem a Petrem Formanovými. Filmovou sekci otevře speciální noční promítání kultovního filmu Hair (9.6.) na budovu brněnské Hvězdárny a planetária na Kraví hoře a skončí Závěrečnou nocí s Milošem Formanem v Redutě (15. 6.) s projekcí Amadea a dokumentu Co tě nezabije…. Ostatní filmové projekce budou uvedeny v Sále Břetislava Bakaly v Bílém domě.  A protože hnutí „dětí lásky a květin“ vzniklo v USA, doplníme cyklus v Moravské zemské knihovně dvěma projekcemi - The Sixities a The Doors (11. a 12. 6.), ve spolupráci s Americkým centrem Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.

 

 

Doprovodným programem DSB 2012 uvede Galerie Kabinet Turistického informačního centra města Brna výstavu s názvem „Kultovní médium 60. léta v českém plakátu“, která představí soubor českých kulturních plakátů z 60. let, propagujících filmové, divadelní a výstavní akce. Plakát byl od konce 50. let výsostným médiem propagační tvorby s čitelnými průniky soudobý ch trendů výtvarného umění. Mnozí z významných výtvarných umělců se na této produkci podíleli, i když nespadali pod profesní kategorii „grafických designérů“, nebo „propagačních výtvarníků“. S ohledem na relativní společenské uvolnění a současně bez marketingových nároků a omezení tak představoval plakát jedinečný prostor pro relativně svobodné výtvarné vyjádření. Výstava bude přístupná od 6. 6. do 21. 6. 2012 v Galerii Kabinet TICmB, Radnická 4, Brno

 

 

Vyvrcholením festivalu bude Noc kejklířů a Slavnost masek, letos pod názvem „Slavnost masek 2012 Make love, not war ! Šedesátá léta: divadlo a film - Miloš Forman a Brno nade všecko“.  Nad slavností převzalo supervizi Divadlo Husa na provázku, které již dvakrát získalo cenu za nejlepší kostýmy v průvodu.

 

 

Maskování na seřadištích bude v sobotu 16. června již od 16.30 hodin a vlastní zahájení vypukne na náměstí Svobody od 18.00 hodin. Zakončení na Zelném trhu před divadlem Husa na Provázku bude až ve 22.00 hodin a jako každým rokem bude vyhlášení nejkrásnějších masek a pak rej až do pozdních hodin. Podrobný program včetně informací o zakoupení vstupenek je na www.divadelnisvet.cz.


Mohlo by se hodit


reklama