Úvod > Novinky > Někdy i sekera rozkvete…

Někdy i sekera rozkvete…

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Daniel Poláček
Někdy i sekera rozkvete…

Jeden rok. Vzpomenete si vůbec, co se za takový rok stane? Prožijte s hrdiny inscenace Rozkvetly sekery obyčejný a přesto zcela neobyčejný rok v jednom paneláku. Na počátku byla láska a rodinná soudržnost, ale jak to s nimi dopadne? Naděje umírá poslední…

 

 

Příběh o rodině a těsné kuchyni panelákového bytu, ve kterém skoro každý z nás minimálně pár let bydlel. Příběh o lásce a nenávisti, naději a dusivé beznaději. Prostě všední příběh pětice lidí. Viliam Klimáček Sekery původně usadil pochopitelně do rodné země, na Slovensko. Ale tvůrci ze Strašnického divadla chytře hru přesunuli k nám. Když se totiž na hru podíváte, zjistíte, že něco takového se může přihodit v kterékoliv kuchyni kdekoliv ve Východní Evropě.
 
Otec, matka, dcera a syn... a Ivo. Ale k Ivovi se ještě dostaneme. Otec (Jan Novotný) je zřejmě již nějakou dobu nezaměstnaný. Místo se mu asi nedaří najít, takže hledá jiná pracovní uplatnění. V mládí býval báječných hráčem na tahací harmoniku, takže začne dávat hodiny. Evidentně nechápe svého syna, ale miluje ho, stejně jako manželku i dceru.

 

 

Matka (Iva Pazderková) se vzorně stará o rodinu, a přesto působí velmi nespokojeně, až nešťastně. Ráda pozoruje sousedy dalekohledem a sleduje, co mají nového. Manžela tak trochu v domácnosti trpí, ale vlastně ho má moc ráda. Své děti také miluje, pro dceru by udělala první poslední.

 

 

Syn (Jan Hofman) je rozháraný a nespokojený v každé roli, kterou si pro sebe zvolí. Chvíli je vegetariánem a zapřisáhlým ochráncem všeho živého, aby následně přesedlal na víru v Ježíše Krista a nekonečnou lásku, až se nakonec stane chuligánem roztloukajícím po nocích auta.

 

 

Dcera (Natálie Řehořová) na první pohled působí jako jediná šťastná a bezstarostná členka rodiny. Ale už na ten druhý zjistíte, že je to úplně jinak. Proč ji matka nutí nosit falešné těhotenské břicho? Smí se dcera zamilovat? Co kdyby chtěla odejít z domu a žít vlastní život? Tyto a další otázky vám zodpoví vynikající herci v inscenaci Rozkvetly sekery.

 

 

Ale abychom nezůstali nic dlužni, je tu ještě Ivo (Jan Bidlas). Podnikatel, stánkař, který na sídlišti prodává limonádu a párky a pozoruje sídlištní mikrokosmos. Ivo by se rád naučil hrát na harmoniku a vyhledá proto otce z naší rodinky, aby u něj bral hodiny. A co čert nechtěl, zamiluje se také do dcerky. A první problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

 

 

Hra je postavena na klasickém problému „proč oni mají a my ne“, který je nastíněn velmi příjemně a prolíná se jako nit celou inscenací. Matka vidí jako jediné východisko z jejich, podle ní beznadějné situace v odjezdu do ciziny. Jenže, ne každý člen domácnosti její názor sdílí... Dcera by totiž třeba mnohem raději zůstala s Ivem.

 

 

Nemáme ve zvyku prozrazovat celý děj, neuděláme to tedy ani tentokrát. Jen nastíníme, že svou roli bude hrát dalekohled, nevinné dítě a také zahradní náčiní. Ale více už vážně zjistíte návštěvou jednoduché, tragikomické, a přesto dech beroucí inscenace Viliama Klimáčka.
 
Mimo výborných hereckých výkonů, ze kterých bychom chtěli speciálně vyzdvihnout oba představitele dětí – Jana Hofmana a Natálii Řehořovou – určitě stojí hra za návštěvu i díky krásně vymyšlené scéně z dílny Milana Davida.
 
Ocitnete se v plně funkční kuchyni/obýváku s naznačenými dveřmi do dalších místností bytu. Budete obdivovat tekoucí vodovod a soupravu na vakuování potravin. Z televize se dozvíte tah čísel Sportky, který je mimochodem i vtipným ukazatelem, do jakého časového období jsme se posunuli.
 
Kostýmy Jany Hauskrechtové evokující devadesátá léta u nás i našich bratrů Slováků (i když jsme vlastně v době mladší) zajímavě dotvářejí pocit bezvýchodné a neměnné domácí pasti.
 
Chcete-li nastavit zrcadlo sobě, době a společnosti, vydejte se na sekery, které kvetou... A proč vlastně „Rozkvetly sekery“, ptáte se možná. No, říká se, že naděje umírá poslední a někdy i sekera rozkvete. Jestli to bude platit i pro naši rodinu a Iva, už vám neprozradíme. Ale... někdy i ta sekera rozkvete a vy můžete být u toho.
 
ROZKVETLY SEKERY, Viliam Klimáček
Hrají: Iva Pazderková, Natálie Řehořová, Jan Novotný, Jan Hofman, Jan Bidlas
Scéna: Milan David
Kostýmy: Jana Hauskrechtová
Režie: Vojtěch Štěpánek
www.strasnickedivadlo.cz


Mohlo by se hodit


reklama