Úvod > Novinky > Divadelní ochotníci vzpomínají na zámku ve Slavkově

Divadelní ochotníci vzpomínají na zámku ve Slavkově

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Divadelní ochotníci vzpomínají na zámku ve Slavkově

Když se řekne ochotnické divadlo, mnoho lidí má nostalgické pocity. V dnešní době, kdy lidé pracují od rána do noci na plné vytížení, není už na ochotničení po večerech příliš chuti. Jak to ale dělali naši předkové? Neměli auta, aby se rychle přesunuli, ani mobily, aby se operativně domlouvali. Přesto po nich zůstalo mnoho artefaktů, které dokladují bohatou společenskou činnost.

 

 

Ve Slavkově u Brna si uvědomili, že jejich divadelní spolek trvá už 145 let. Hledali doma i v archivu a našli doklady o bohaté divadelní a orchestrální činnosti. V prostorách galerie v přízemí zámku instalovali výstavu s názvem „Slavkovské múzy včera a dnes“, kde je možno vidět množství fotografií, divadelních letáků, zvukových nahrávek či filmových šotů z jednotlivých vystoupení hudebních i divadelních souborů, které působily ve Slavkově. Jsou tu i kostýmy, líčidla či prvky technického vybavení, které k divadlu patří.

 

 

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 31. května se nesla ve znamení velkého společenského setkání, na němž byli oceněni významní obyvatelé, bez kterých by kulturní život ve Slavkově nefungoval. Mezi ně patří i ti, jimž se stala láska k divadlu profesí. Vernisáž moderovala Irena Rozsypalová, někdejší členka ochotnického spolku, která později vystudovala herectví a působí dosud v divadle v Ostravě.

 

 

Stanislav Olbricht tančil celý profesní život ve velkém baletu v Národním divadle v Brně a jako ochotník byl například neodolatelným Celestenem v operetě Mammzelle Nitouche.  Jeho kolega z baletu Jaroslav Šimek si zahrál v několika činohrách a onu zmíněnou Nitušku zde s úspěchem režíroval. Oceněn byl i Miroslav Honek, jež v téže Nitušce představoval obávaného majora, ale po roce 1990 fungoval jako starosta Slavkova.

 

 

 

Současný starosta Ivan Charvát všem oceněným předal jako poděkování knihu a připomenul, že je lidskost a hravost zdejším obyvatelům vrozena a že se začali sdružovat hned, jak to bylo možné, tedy po pádu Bachova absolutismu v roce 1860. Nejprve Čtenářský spolek, pak Pěvecko-hudební spolek Svatopluk, poté Sokol a současně s ním Družstvo divadelních ochotníků. Od roku 1867 je to tedy právě 145 let, co trvá jeho historie.

 

 

Ale to není spolkové činnosti ve Slavkově konec. Cyrilská jednota, Erbovní dámy a páni od fontány, což byla společnost, která měla charakter měšťanské recese. K tomu přistupují Slavkovští studenti, Spolek akademiků města Slavkova, Národní jednota českoslovanská a další. Po vzniku republiky se začala činnost spolků institucionalizovat a po další válce likvidovat. Přesto nadšení lidí a jejich kulturní potenciál zůstal a soustředil se na

 

 

Orchestrální sdružení, které přetrvalo do dnešních dob, a na Spolek divadelních ochotníků, který má pokračovatele dnes ve Farním divadle. Jejich kostýmy zdobí instalaci.

 

 

Lidový dům, kde je velký divadelní sál, už totiž svému účelu neslouží. Je z poloviny v soukromých rukou a obec se nyní snaží ho dostat do svého majetku a zrekonstruovat. A samozřejmě pokračovat ve slavné historii slavkovských ochotníků. Výstava o činnosti slavkovských divadelních nadšenců na slavkovském zámku potrvá do 29. července 2012.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama