Úvod > Novinky > Položme Algernon růži...

Položme Algernon růži...

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Václav Samek
Položme Algernon růži...

Chci bít chitrí! Tohle gramaticky špatné zvolání je vlastně základní myšlenkou sci-fi povídky Růže pro Algernon spisovatele Daniela Keyese.
 
Když autor za povídku dostal v roce 1960 Huga – cenu pro nejlepší sci-fi povídku roku – a obdiv kolegy Isaaca Asimova, jistě si nemyslel, že ještě v roce 2012 bude tak aktuální a zajímavá. Stejně tak si jistě nemysleli v divadelním spolku Kašpar (možná to bylo pouze jejich tajné přání), že ještě v roce 2012 budeme zvát na jejich stejnojmennou divadelní adaptaci.

 

 

Růže pro Algernon měla premiéru totiž v únoru roku 1993 a stále je na repertoáru Divadla v Celetné. Má za sebou už více než 700 repríz a její obliba je zatím stálá a vypadá to, že se na ni ještě nějakou dobu budete moci zajít podívat. Je tedy takovým divadelním nezmarem a nejúspěšnější inscenací spolku Kašpar.

 

 

Povídka je vlastně deníkem hlavního hrdiny, Charlieho Gordona (Jan Potměšil), který podstoupí operaci mozku, aby mohl být chytrý – jak jsme již zmínili v úvodu. Charlie je prostý, obyčejný chlapík, který pracuje jako pomocník v pekárně a byl by v životě zcela spokojený, kdyby mohl být trochu chitřejčí. Takže se sám přihlásí do školy pro pomalý dospělí, aby se mohl naučit číst a psát.

 

 

V této škole se seznámí s nejdůležitější osobou svého dalšího života, slečnou Kinianovou (Eva Elsnerová/Barbara Lukešová). Díky ní se dostane do úzkého výběru pro experimentální operaci mozku, kterou nakonec podstoupí. V nemocnici se také seznámí s titulní hrdinkou Algernon. Algernon je laboratorní bílá miška, se kterou Charlie soupeří a prochází různýma bludištěma a ona ho před voperací dycky porazí. Jestli ho ale bude porážet i po operaci a stane-li se Charlie chytřejším (či dokonce géniem), se už musíte jít podívat do Celetné.

 

 

Jistě jste si již stihli všimnout, že v recenzi se objevilo několik gramatických a mluvnických chyb. Tyto chyby jsou v textu schválně, abyste získali aspoň drobnou představu, jak je povídka napsána. Celá divadelní hra je vlastně tak trochu monodramatem vynikajícího Jana Potměšila, který nás jako Charlie provádí svým deníkem, a tak i celým dějem.

 

 

Já osobně jsem se s Růží pro Algernon seznámila na základní škole, protože se objevila jako jeden z textů v čítance pro devátou třídu. A věřte, že opravdu stojí za přečtení. A samozřejmě i za návštěvu divadla. Budete s Charliem žasnout nad každou novou informací, milovat Algernon a snad i slečnu Kinianovou, ohromně ctít oba doktory, Nemura (Lukáš Jůza/František Kreuzmann) a Strausse (Marek Němec/Petr Lněnička). Prostě s ním budete hodinu a půl dýchat a přát mu splnění jeho největšího snu.

 

 

Představení je doplněno krásnou a působivou hudbou Petra Maláska, hraje se na lehce futuristické scéně. Ta byla během let jednou, společně s kostýmy, kompletně vyměněna, protože časem zastarala a ke sci-fi tématu se již nehodila. Divadelní hra je výjimečná i tím, že, ač už se ve všech rolích vystřídalo několik herců, Charliem je celých 19 let Jan Potměšil.
 
Nějakou dobu se Růže pro Algernon hrála ve speciální úpravě také pro neslyšící diváky. Tlumočníci do znakové řeči stáli na jevišti přímo s herci, vlastně hráli postavy zároveň s nimi a u toho tlumočili. Musím přiznat, že i tato verze byla velmi nevšedním zážitkem.

 

 

Chcete-li tedy vidět krásné a dojemné divadelní představení a moci pak říci, byl jsem u toho, když se Charlie stával chitřejčím, udělejte si příjemný večer v Divadle v Celetné.
 
Videoukázku najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=xqmu-uUvBQk

 
RŮŽE PRO ALGERNON, Daniel Keyes
Hrají: Jan Potměšil, Eva Elsnerová/Barbara Lukešová, Lukáš Jůza/František Kreuzmann, Marek Němec/Petr Lněnička (současné obsazení)
Dramatizace: Petr Hruška
Hudba: Petr Malásek
Režie: Jakub Špalek
www.divadlovceletne.cz


Mohlo by se hodit


reklama