Úvod > Novinky > Vysmátá Plantáž rozhodně pobaví!

Vysmátá Plantáž rozhodně pobaví!

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: www.divadlo-leti.cz
Vysmátá Plantáž rozhodně pobaví!

A. P. Čechov toužil vždy po tom, aby se jeho hry hrály v divadlech coby komedie a zrcadla doby. Vnímaví diváci je tak skutečně přijímali již za jeho života a přijímají je tak naštěstí dodnes. My vás ale dnes zveme na zcela jinou a vlastně podobnou komedii. Na Plantáž byste totiž měli jít „vybaveni“ znalostí Čechovova Višňového sadu. Myslíme si, že si tak inscenaci ještě více užijete.

 

 

David Gieselman se totiž po sto letech od napsání Višňového sadu právě touto hrou inspiroval a napsal hru vlastní – Plantáž. Budete-li vnímaví, jistě v jejích postavách najdete podobnost s postavami Sadu čistě nenáhodnou.
 
Ocitáme se na současném předměstí Berlína, na statku, který koupila DJ-ka Lucie z honorářů za svůj jediný megahit a ubytovala zde sebe a různé „zkrachovalce“. Spolu s nimi založila hašišovou plantáž a spokojeně tu všichni svorně hnijí své životy.
 
Tak se to aspoň může na první pohled zdát. Ale čím déle s obyvateli domu jste, tím více jim začínáte rozumět. Všichni jsou vlastně tak trochu ztracení a něco mezi svými přáteli hledají... Lucie se má právě vrátit z Paříže a všichni ji netrpělivě očekávají. Jenže ona nepřijede s moc dobrou zprávou, protože plantáž půjde do dražby...

 

 

Ano, správně cítíte podobnosti s Višňovým sadem a nejsou jediné, které ve hře najdete. Při sledování příběhu se tak můžete bavit rozpoznáváním maličkostí, které autor mistrně přehrál na dnešní dobu a problémy současné společnosti. Obyvatelé plantáže jsou obdivuhodná partička huličů, avšak nebojte se, hulení trávy má ve hře symbolický význam. Je tedy důležité, ale zároveň zcela opominutelné. Stejný příběh by se totiž mohl odehrát v kterékoliv komunitě, kterémkoliv domě, kdekoliv na světě. Jen okřídlený dotaz „Zahulíme, kdo ubalí?“ ve vás asi ještě nějaký ten den bude budit úsměv.
 
Úsměvně na vás snad budou působit i zdánlivě nesmyslné a malicherné rozhovory. Například dohady o koupi třetího kávovaru ve chvíli, kdy neumíme uvařit kávu ani do jednoho z předešlých, nebo usnášení se o tom, jestli jsme usnášeníschopní...
 
Nenechte se ale mýlit, po bližším ohledání a zamyšlení vlastně zjistíte, že to jsou velmi jednoduchá a pravdivá slova. Sice nelze zachránit svět čtením novin ani fritováním hranolků, ale zájem o něj rozhodně rozšiřuje rozhled člověka a názory. Možná, že si z divadla odnesete i nějakou hlášku, kterou budete chtít poslat dál, třeba takový „úlet a´ la Paříž“.
 
Záměrně vám nechceme prozradit mnoho z děje, protože byste přišli o nejlepší kousky a vtipy. Raději vás ještě trochu nalákáme. Inscenace je uváděna jako muzikál, dokonce muzikál ve větším než malém množství. Užijete si tedy rovněž krásnou hudbu Tomáše Poláka a vtipné, vypointované texty Ondřeje Ládka, alias Xindla X. Písničky jsou navíc jednoduché a už při druhém refrénu si je budete společně s herci notovat.

 

 

Herci vtiskli svým postavám osobitost, kouzlo a pěveckou i pohybovou zručnost. Joachim Tomáše Kobra se tváří jako chladný obchodník, ale pod slupkou sarkastických poznámek lze tušit muže s dobrým srdcem.
Lucie Marcely Holubcové přijede z Paříže lehce bezradná, že bude muset z domu všechny vyhodit, ale postupně máme šanci poznat ji v celé její bezstarostné kráse. V patách je jí mlčenlivá Patricie (Marie Štípková). Zprvu toho moc nenamluví, ale co slovo, to perla. Budete mít šanci vychutnat si i její břitký humor.
 
Petr (Richard Fiala) je prototypem věčného studenta. Zrovna teď se rozhodl být umělcem a nebojí se použít všechny dostupné prostředky, i kdyby tím druhým trochu bránil v životě.
Erich Karla Zimy je hlavním glosátorem dění a pamětníkem, který si ještě vzpomíná na „ty starý, zlatý časy“. Také je zarytým odpůrcem třetího kávovaru!

 

 

A co myslíte, miluje Tesa (Ondřej Novák) Sandru nebo ho víc láká, když někdo ubalí? Možná ani on sám neví... Věčně nespokojená Sandra (Eliška Boušková) se snaží vyburcovat spolubydlící z hulení a letargie. Denně čte čerstvý tisk, ví všechno o situaci ve světě, ale stejně jako ostatní nikdy neodmítne, když už je zapáleno.
 
Za zmínku určitě stojí i odvaha zpěvačky Anety Langerové, se kterou se vrhla mezi divadlem protřelé herce a svou věčně uklízející Natašu nechala dýchat ženskostí a drobnou stydlivostí.
Posledním do party je Simon (Tomáš Jeřábek), stále začínající podnikatel, který zrovna teď ve stánku frituje hranolky. Ale rád by začal zase něco nového... třeba s Natašou.
Jednoduše řečeno, každý má něco do sebe a všechny je budete chtít znát.

 

 

I u tohoto představení vás s chutí upozorníme na další, neprávem opomíjené, složky. Nechte se vtáhnout na ten velký mejdan díky jednoduché, zajímavě řešené a tvárné scéně Pavla Kodedy. Ztotožněte se s hrdiny za pomoci zábavných a moderních kostýmů Vladimíry Fomínové a v neposlední řadě zkuste během hry sledovat i kouzla světelných efektů, které vznikly pod rukama lightdesignéra Marka Střížovského.

 

 

Nezaručujeme vám, že se budete celou dobu třeskutě bavit, někteří se možná i začervenají (hra je místy vulgární), ale myslíme si, že Plantáž si vaši pozornost zaslouží, protože ne každý den vznikají inteligentní a zábavné novinky moderní dramatiky. A navíc... i pan Čechov by se pobavil!
 
Soukromá rada autorky článku:
Jediným úskalím inscenace se pro mě stala nezkrotná chuť na hranolky během, i po skončení představení. Myslím, že by to mohlo potkat i vás, dejte si je tedy, než půjdete do divadla Na Prádle! A pak už je spokojeně sledujte, jak to dopadne s obyvateli Plantáže!

 

 

PLANTÁŽ, David Gieselman
Hrají: Tomáš Kobr, Marcela Holubcová, Richard Fiala, Ondřej Novák, Eliška Boušková, Aneta Langerová/Anna Bubníková, Marie Štípková, Tomáš Jeřábek, Karel Zima, Xindl X
Hudba: Tomáš Polák
Texty písní: Xindl X
Scéna: Pavel Kodeda
Kostýmy: Vladimíra Fomínová
Režie: Martina Schlegelová
Divadlo Letí (
www.divadlo-leti.cz) a DAMÚZA (www.damuza.cz)
 
Hrají v Divadle Na Prádle, www.napradle.cz


Mohlo by se hodit


reklama