Úvod > Novinky > Slavnosti pana Shakespeara

Slavnosti pana Shakespeara

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: LSS a Pavel Mára, Peter Frollo, Viktor Kronbauer
Slavnosti pana Shakespeara

Léto v plném proudu, divadla mají až na výjimky prázdniny, a kultury chtivý člověk najednou neví, co s volným večerem... Naštěstí je tu každoroční, a za dobu svého konání již tradiční, festival her Williama Shakespeara, Letní shakespearovské slavnosti. Pojďte si s námi užít romantiku vlahých letních večerů, kvalitního divadla a netradičních míst i uvedení.

 


Richard III. (Jiří Langmajer, Klára Issová), foto Pavel Mára

 

Shakespearovské slavnosti se pyšní titulem nejstarší a největší divadelní přehlídky her barda ze Stratfordu pod širým nebem a na území Evropy. Vznik festivalu inicioval již v roce 1990 prezident Václav Havel, který otevřel Pražský hrad umělcům a chtěl tak znovu přimět lidi k jeho návštěvě. Od roku 1998 se pak hraje již každoročně.
 
Slavnosti jsou opravdu letní... na některý z kousků se můžete jít podívat od konce června do začátku září, a to na různé otevřené scény. Máte šanci navštívit Nejvyšší purkrabství Pražského hradu, nádvoří HAMU na Malé Straně, brněnský hrad Špilberk, ostravský Slezkoostravský hrad a v Bratislavě hrad Bratislavský. Mimoto přehlídka navštíví i další místa u nás a na Slovensku.

 


Oko za oko – Niečo za niečo (Richard Stanke, Martin Trnavský), foto Peter Frollo

 

Některé ročníky se nesly v duchu pomoci a charity, festival už není jen divadelním setkáním, ale také můžete navštívit výstavy fotografií a různé jiné akce, jejichž výtěžek putuje do rukou potřebných.

 


Antonius a Kleopatra (Zuzana Kanócz, Henrieta Mičkovicová, Ján Koleník), foto Viktor Kronbauer

 

A na co se vlastně můžete těšit? Letní shakespearovské slavnosti lákají na netradiční zážitek divadla na otevřených scénách, herecké osobnosti zvučných jmen a někdy i netradiční zpracování klasických Shakespearových děl. A budiž jim připsáno ke cti, že to, nač lákají, skutečně i nabízejí...

 


Zkrocení zlé ženy (Michal Kern), foto Viktor Kronbauer

 

Letos jsme tedy ještě na Slavnostech nebyli, ale vloni jsme zavítali na Zkrocení zlé ženy a návštěvu můžeme opravdu jen doporučit. Díky neskutečnému zájmu diváctva, které se sjíždí z blízkých i dalekých koutů, aby se stalo součástí této oslavy divadla, vám předně radíme pořídit si vstupenky co nejdříve. Sice nejsou úplně nejlevnější, ale za jedno ochutnání open-air představení to jistě stojí.
Pokud máte rádi svižné a lehké komedie plné břitkého slovního humoru, palby ostrých jazyků a pohotových odpovědí, vyberte si třeba právě zmíněný příběh vzpurné Kateřiny a Petruchia, jenž se ji rozhodl napravit a zkrotit... Jestli se mu to povede, nebo ženský důvtip přece jen zvítězí, to už musíte zjistit sami.

 


Zkrocení zlé ženy (Roman Zach, Tatiana Vilhelmová), foto Viktor Kronbauer

 

Mimo velmi povedeného Zkrocení můžete letos zajít na tragédii krále Richarda III., dokonce ve dvojím provedení (českou a slovenskou verzi), zinscenované českými herci a režiséry se vám nabízejí ještě Jindřich IV., Veselé paničky windsorské, Marná lásky snaha a Romeo a Julie. Slovenští tvůrci si připravili hry Dvaja páni z Verony, Antonius a Kleopatra a Oko za oko.
Jestli nevíte, na co jít, můžete si vybírat třeba i podle inscenačních týmů. Zajímavými jmény se to tam jen hemží.
 
Jelikož se produkce konají opravdu venku, nezapomeňte si vzít s sebou pláštěnku. A to zdůrazňujeme, pláštěnku!, protože deštníkem byste obtěžovali ostatní návštěvníky. Na zimu a vaše pohodlí jsou organizátoři připraveni a vybaví vás polštářkem a dekou (nebo alespoň v Praze tomu tak vloni bylo).

 


Veselé paničky windsorské (Eva Režnarová, Bolek Polívka, Simona Stašová), foto Viktor Kronbauer

 

Takže, až nebudete v létě vědět, kam byste šli očíhnout dobrou a příjemnou kulturu, vzpomeňte si na naše pozvání a vyrazte na Shakespeara! Jeho hry si zaslouží, aby se hlediště plnila a diváci fascinovaně a napjatě sledovali příběhy svých hrdinů.
 
A doporučujeme návštěvu představení pojmout jako výlet. Vzpomeňte si na původní důvod, pro který festival vznikl, a jděte se opravdu projít na Pražský hrad, po Brně, Ostravě a všech ostatních místech, kam Slavnosti zavítají. Jistě prožijete báječné chvíle, na které budete za sychravých podzimních dní rádi vzpomínat.

 


Jindřich IV. (Jan Dolanský), foto Viktor Kronbauer

 

LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI
www.shakespeare.cz


Mohlo by se hodit


reklama