Úvod > Novinky > Hračkobraní – setkání všech, kteří si ještě nezapomněli hrát…

Hračkobraní – setkání všech, kteří si ještě nezapomněli hrát…

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: Hračkobraní.cz
Hračkobraní – setkání všech, kteří si ještě nezapomněli hrát…

Hračky z přírodních materiálů jsou stále oblíbené a v dnešní době levného plastu možná ještě oblíbenější. Máte-li hračky také rádi a patříte-li mezi ty, kteří si nezapomněli hrát, rozhodně byste si neměli nechat ujít několikadenní festival Hračkobraní.

 

 

Organizátoři opravdu Hračkobraní uvádějí jako neformální setkání všech, kteří si nezapomněli hrát. Myslíme si, že jim rozhodně můžete věřit a vydat se s celou rodinou na veselý výlet za hračkami.
 
Letos, již posedmé hostí festival město Kamenice nad Lipou. Kamenice se nachází mezi Pelhřimovem a Jindřichovým Hradcem. Hračkobraní najdete každoročně na zámku a v zámecké zahradě. Původní hrad ze 13. století byl přestavován ve století šestnáctém. V letech 1945 – 1998 sloužil jako dětská ozdravovna. Při návštěvě byste rozhodně neměli vynechat ani anglický park se starou lípou, podle níž dostala Kamenice své jméno. Na několik dní v červenci tento krásný zámek opanují výrobci a návrháři hraček z přírodních materiálů.

 

 

Jestliže se od nás necháte pozvat, přemluvíte své ratolesti a vyrazíte na Hračkobraní, určitě neprohloupíte. U stánků můžete pořídit krásné nové hračky z přírodních materiálů, v různých dílnách a dílničkách se přiučit lecčemu novému a třeba taky získat nové nápady pro své ruční tvoření.

 

 

Dílny jsou pečlivě připravené a vedené samotnými výrobci hraček. Takže se jistě nejen pobavíte, ale opravdu se naučíte nějakou tu malou hračku taky vyrobit.

 

 

Proč se koná Hračkobraní právě v Kamenici? Protože v roce 1939 zde byla otevřena Státní hračkářská cvičná dílna, která si kladla za cíl vychovávat pro hračkářský průmysl dostatečné množství kvalifikovaných pracovních sil. Tato fungovala až do roku 1943. Hračkářská výroba v regionu měla vždy svůj zvuk, továrny soukromých výrobců převzal v roce 1950 podnik Tofa Semily. Klasická výroba tím přímo v Kamenici zanikla, ale do 90. let 20. století zde přetrvala výroba dřevěných potahovaných obrázkových kostek zvaných kubus.
Organizátoři Hračkobraní chtěli alespoň trochu oživit zašlý lesk místní hračkářské výroby, a proto se rozhodli do Kamenice sezvat místní i přespolní výrobce klasických přírodních hraček a uspořádat příjemné setkání…. Což se jim rozhodně povedlo!
 
Až si vy i vaše děti dosyta vyhrajete, zásobíte se hračkami a dostatečně vykoukáte všechny výstavy, můžete na nádvoří a v zahradách navštívit také různá vystoupení loutkových i jiných dětských divadel, tanečních souborů apod. Pro návštěvníky je každoročně připraven bohatý doprovodný program.

 

 

Hračkobraní není zdaleka akcí pouze pro děti. Nebojte se, že byste rovněž nepropadli hraní, hračkám a vyrábění. Třeba si i zavzpomínáte, jaké to bylo, když jste dětmi byli vy a tyhle kouzelné hračky bývaly vašimi obvyklými společníky… Poetika dřevěné a jiné přírodní hračky je stálá a díky neformálnímu a zábavnému festivalu ji mohou objevit i další generace.

 

 

Když už budete dočista „uhraní“, doporučujeme objevit i krásy města samotného. Kamenice nad Lipou nabízí kulturní a sportovní vyžití i zajímavý pohled do historie. Najdete tu koupaliště (což se v létě bude jistě hodit), muzeum a v neposlední řadě třeba také kancelář Pohádkového království… V okolí Kamenice se navíc nachází několik cyklotras, pro milovníky cykloturistiky.
 
Takže zabalit svačiny, vášeň pro hračky a honem na výlet do Kamenice nad Lipou, šup na Hračkobraní!


 
HRAČKOBRANÍ
11. – 15. července 2012
Zámecká zahrada v Kamenici nad Lipou
www.hrackobrani.cz
http://www.kamenicenl.cz/


Mohlo by se hodit


reklama