Úvod > Novinky > Chléb a hry – římská tradice ožije v Trevíru na konci prázdnin

Chléb a hry – římská tradice ožije v Trevíru na konci prázdnin

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Trier-info, Germanwings
Chléb a hry – římská tradice ožije v Trevíru na konci prázdnin

I když se prázdniny přehoupnou do své druhé půlky teprve až za pár dní, máme pro vás pozvánku na zajímavou akci, jež může být jejich zajímavým zakončením. Pokud tedy budete mít čas v době od 31. 8. – 2. 9., vydejte se na tradiční festival Chléb a hry, který se letos koná v německém Trevíru.
 
V té době zaplaví celé město Svět starého Říma. V něm, kromě jiného, budou moci diváci shlédnout představení v duchu gladiátorských zápasů v unikátním prostředí původního římského amfiteátru. Letos je na programu produkce s názvem ,,Herkules a síly zla”.

 

 

Trevírský amfiteátr, vybudovaný okolo roku 100 n. l., je situován mimo centrum města. Jeho tříúrovňové hlediště mohlo pojmout až 20 000 diváků, kteří se zde až do 4. století pravidelně scházeli k oblíbené kratochvíli - sledování krvavých gladiátorských zápasů. Tato dávná tradice každoročně ožívá na konci léta, kdy město pořádá světově unikátní festival nazvaný ,,Chléb a hry“. I v rámci letošního ročníku se mohou návštěvníci těšit na směs zábavy a atletiky.
 
Představení v amfiteátru věrně kopírují někdejší utkání podle nejnovějších historických důkazů a kromě boje s rozličnými zbraněmi zahrnují také box a řecko-římský zápas. Letos diváci uvidí představení s názvem ,,Herkules a síly zla”. V rámci doprovodného programu mohou návštěvníci v různých částech města potkat kromě Římanů i Kelty, Germány, bojechtivé legionáře, řemeslníky a hudebníky. Mohou také zavítat do některé z taveren a ochutnat římské jídlo a pití.

 

 

Trevír – římské památky a dobré víno
Ostatně, milovníci starořímských památek si v Trevíru rozhodně přijdou na své. Tomuto nejstaršímu městu Německa se přezdívalo „Roma sekunda“ neboli druhý Řím. Může se chlubit mnoha římskými architektonickými skvosty, z nichž hned několik je součástí světového dědictví UNESCO. Za všechny lze uvést monumentální Černou bránu, přepychové Císařské lázně nebo dosud funkční Římský most.
 
Érou starého Říma se nechali inspirovat také v jedné z nejvyhledávanějších restaurací města Zum Domstein (Hauptmarkt 5, www.domstein.de). Místní šéfkuchař připravuje římské speciality podle nejslavnějšího kuchaře a gurmána vlády císaře Tiberia, Marka Gavia Apicia. Můžete si pochutnat například na koktejlu připraveném z vína, medu a koření, klobásek s piniovými oříšky a zelenými fazolkami, šunkou s mandlemi, fíky a myrtou nebo na jehněčím na víně s bylinkami a datlemi, na rybách i zvěřině. Cena menu začíná na 20 Eurech.

 

 

Kromě fascinující architektury láká Trevír i dobrým vínem. Vinice v okolní půvabné krajině lemují řeky Mosela, Sára, Ruwer a Sûre. Oblíbenými odrůdami jsou např. moselské Rulandské modré nebo Ryzlink. Díky tomu patří mezi populární trevírské kulturní akce i vinařské a gurmánské festivaly.
Na festival se dostanete autem, případně letecky.


Mohlo by se hodit


reklama