Úvod > Novinky > Neversův bod může být to poslední, co spatříte

Neversův bod může být to poslední, co spatříte

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Viktor Kronbauer
Neversův bod může být to poslední, co spatříte

Hrdinství. Smysl pro spravedlnost. Šermířský um a kouzelná finta. Láska otcovská i ta planoucí. To vše pro nás představuje román Hrbáč autora Paula Févala. A také humor, lehký a okřídlený jako malý motýlek.

 

 

Příběh přátelství mezi dvěma muži, mnohaletého útěku před krvelačnými vrahy a sladké pomsty smrti přítele byl zpracován již několikrát. Nyní jen můžete prožít i v divadle, díky křehkému, stejnojmennému představení souboru CD 2002.

 

 

Převzít tak velké literární dílo pro divadelní prkna byl jistě úkol nelehký, ale tvůrcům se to podařilo. Režisér Filip Nuckolls navíc obsadil do dvojrole hrbáče a rytíře Lagardéra dva herce, díky nimž budete žasnout nad dokonalou proměnou mladého hrdiny ve starého shrbeného sluhu. Možná, stejně jako krásná schovanka Aurora, Henryho v první chvíli ani nepoznáte... Jan Zadražil i Petr Lněnička rozehrávají svou roli ve velkém stylu, jak se na pořádného romantického hrdinu sluší a patří.

 

 

Vysvětlovat děj slavného románu by bylo jako nosit dříví do lesa nebo sovy do Atén, jednoduše řečeno zbytečné. Aspoň v to silně doufáme... Ale pro jistotu jej alespoň v kostce nastíníme.

 

 

Rytíř Henry Lagardére se stane nechtěným svědkem vraždy svého přítele, vévody z Nevers. Vévodu Filipa nechal zavraždit (jak jinak než kvůli moci a jmění) králův oblíbenec Gonzaguo. Filip je vynikajícím šermířem a souputníka Henryho také naučil svou slavnou a smrtící fintu. Než zemřel, vtiskl rytíři do rukou svou čerstvě a tajně narozenou dceru Auroru (spolu s dokumenty původu) a do hrobu si vzal Henryho slib, že Auroru vychová jako svou vlastní a až přijde čas, navrátí ji její matce.

 

 

Lagardére svůj úkol plní beze zbytku, o Auroru celých sedmnáct let láskyplně pečuje a po návratu do Paříže ji vrátí do hladové náruče její matky. Do Paříže se Henry také vydává v přestrojení, jako již zmíněný hrbáč, aby smrt svého přítele pomstil. Podaří se mu to? Bude se mu v boji hodit slavný Neversův bod? A jak to dopadne mezi ním a Aurorou, zůstane jen u otcovské lásky? To, i všechno ostatní ale zjistíte až v divadle...

 

 

Paul Féval napsal krásnou a elektrizující dobrodružnou romanci a Václav Luks ji s úctou a grácií převedl na divadelní prkna.
 
A vy se těšte na příjemné herecké výkony, ať už potkáte jakoukoliv alternaci, protože všichni jsou skvělí! Užijte si romantiku, lásku i napínavý boj. Jelikož je Václav Luks vedoucím šermířské skupiny Regius, zhlédnete také několik vyšperkovaných šermířských soubojů, bez nichž by snad ani Hrbáč nemohl být.

 

 

 

V sezóně můžete na Hrbáče zajít do Divadla v Celetné, ale chcete-li spojit návštěvu výborného představení se zajímavým výletem, vydejte se na Hrbáče 8. září na hrad Karlštejn.
 
HRBÁČ, Paul Féval, upraveno Václavem Luksem
Hrají: Petr Lněnička/Jan Zadražil, Ernesto Čekan/Vilém Udatný, Robert Jašków/Zdeněk Velen, Martin Jurajda/Tomáš Karger, Libor Jeník/Josef Zýka, Anna Fišerová/Anna Hrnečková, Marcela Holubcová/Ilona Svobodová a šermířská skupina REGIUS
Kostýmy: Vladimíra Fomínová
Masky: Vendula Luksová
Šermy: Václav Luks
Režie: Filip Nuckolls
CD 2002,
www.cd2002.cz
www.hradkarlstejn.cz


Mohlo by se hodit


reklama