Úvod > Novinky > Nebojte se použít v(ý)chod!

Nebojte se použít v(ý)chod!

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Patrik Borecký
Nebojte se použít v(ý)chod!

Kdo někdy neměl chuť začít nový život? Asi každý o tom uvažoval. Ale co když to nejde, nebo toho nejsme schopni... Jsme ochotni uvěřit, že by mohl přijít nějaký nový spasitel a vyvést nás ze strádání jako Mojžíš své bratry? Právě touto myšlenkou se zabývá tragikomedie V(ý)chod, na kterou vás dnes zveme.

 

 

Jedna zastrčená hospoda, dva štamgasti, zamlklá hostinská a... na scéně se musí přece objevit ještě někdo... Vždycky tu musí být ještě někdo, to byla odjakživa naše naděje. Tři outsideři v trochu ušmudlané hospodě taky čekají. Na co? Možná na svého vlastního mesiáše, který by je vyvedl na denní světlo. Jenže ten žádaný a kýžený muž nepřichází, tak pijí, hádají se. Hostinská se nudí a čeká. Když najednou vrznou dveře a vnoří se jimi narušitel jejich klidu, zpozorní. Mohl by to být on?

 

 

Říkáte si jistě, že vás zveme na něco velmi tajemného. Není tomu tak, zveme vás vlastně na zcela obyčejný příběh tří ztracenců, kteří jsou sami tak slabí, že čekají, až je někdo vysvobodí. A přitom stačí jen najít správnou kliku...
Záměrně vás nezasvěcujeme více do děje, protože byste přišli o překvapení. Třeba vás bude zajímat, co mají jeden z mužů a hostinská společného? Nebo, kdo je onen tajemný host? A jak to s ním dopadne, vyjdou naši hrdinové ven?
 
Více už vám z děje opravdu neprozradíme, protože byste si tu hodinu a něco v divadle pak vůbec neužili.
Raději vám prozradíme, že divadelní hru V(ý)chod napsala mladá a nadějná autorka Hana Lehečková, která v současné době studuje Katedru teorie a kritiky DAMU. Dvacetiletá autorka se zúčastnila dramatické soutěže Švandova divadla a její hra byla vybrána.
A proč se parafráze na mesiášský příběh odehrává v hospodě? Autorka má svou teorii, že hospoda je takové tvárné prostředí a může se tam přihodit cokoliv, od úniku moči po revoluci.

 

 

Všichni herci jsou báječní a jejich výstupy si užijete! Jaroslav Šmíd, představitel jednoho ze štamgastů, vyniká svým ztvárněním drobného šílenství, a přesto civilním vystupováním. Jeho postava je tím z mužů, jenž je přesvědčen, že ven se nesmí, protože tam číhá mnoho nebezpečí. Je lepší zůstat v hospodě, pít, poslouchat o světě tam venku a čárat si poznámky na účtenky.
Kamilem Halbichem, v roli druhého štamgasta, byste se s klidem nechali přesvědčit, že venku létají kočárky s dětmi a dějí se jiné apokalypsy, i kdybyste seděli u otevřeného okna.
Markéta Frösslová umí být úchvatně znuděná, a přesto se její postava vybičuje k činu... málem se jí povede vytáhnout bojácného muže z hospody na ulici.
A údajný mesiáš Filipa Čapky? I jemu budete důvěřovat a s hrdiny doufat, že právě on je tím pravým zachráncem...

 

 

Nebojte se, i když se zdá, že hra pojednává o odtažitých věcech, s chutí se zasmějete povedeným scénám i občas zatajíte dech. Navíc si jistě užijete režisérův kvalitní výběr hudby a oceníte i báječně ošuntělou scénu a vynalézavé kostýmy Anety Grňákové.
 
Za zmínku stojí i několik informací o režisérovi této hořce-veselé inscenace. David Šiktanc, ač loňský absolvent DAMU, rozhodně není na divadelních prknech nováčkem. Třeba pro Švandovo divadlo již zinscenoval druhou hru a spolupracoval například i s J. A. Pitínským (Radúz a Mahulena) či Lucií Bělohradskou (Letní shakespearovské slavnosti – Jindřich IV.). Hry v jeho režii můžete potkat v různých divadlech republiky.

 

 

Hra V(ý)chod prostě nabízí krásnou podívanou, podtrženou příjemnou hudbou a velmi kvalitním tvůrčím týmem! Proto se zvedněte od stolu, obrňte se proti úkladům venkovního světa a najděte východ! Věříme, že se budete z divadla vracet spokojeni!
 
V(Ý)CHOD, Hana Lehečková
Hrají: Kamil Halbich, Jaroslav Šmíd, Markéta Frösslová j. h., Filip Čapka
Scéna a kostýmy: Aneta Grňáková
Režie a výběr hudby: David Šiktanc
Švandovo divadlo na Smíchově,
www.svandovodivadlo.cz


Mohlo by se hodit


reklama