Úvod > Novinky > Nechte se okouzlit krásou origami v brněnském Letohrádku Mitrovských

Nechte se okouzlit krásou origami v brněnském Letohrádku Mitrovských

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Letohrádek Mitrovských
Nechte se okouzlit krásou origami v brněnském Letohrádku Mitrovských

Podzimní kulturní sezona v Brně má mnoho podob. Jednou z nich, která bude bavit nejenom vás, ale i vaše děti je japonské papírové umění origami, jež můžete zhlédnout až do 25. listopadu na výstavě v brněnském Letohrádku Mitrovských.Japonské slovo origami lze do češtiny volně přeložit jako ,,skládat papír". I když v obecném povědomí panuje, že toto umění přináleží Japonsku, není tomu tak a jako místo původu se uvádí nejenom Japonsko, ale také Čína.

 

 

Dlouhá historie
Skládání papíru má sice v Asii dlouhou tradici, ale rozvíjelo se i v jiných zemích, takže dnes se s ním můžeme setkat prakticky po celém světě.
Předpokládá se, že origami vzniklo přibližně v 9. století a nejprve mělo své místo při náboženských obřadech ve výzdobě šintoistických svatyní. Jako široce rozšířená zábava se začíná objevovat až v 17. století (nejčastěji různá zvířátka, pohádkové bytosti i pouhé ozdoby). Největšího rozmachu dosáhly skládanky origami v Japonsku koncem 19. století a tuto oblibu si udržely dodnes.

 

 

S jejich jednoduchými variantami se seznamují děti již v mateřských školách a origami jsou zahrnuty i do učebních osnov výtvarné výchovy na základních školách. Origami však neslouží pouze k dětskému hraní, ale v Japonsku je bráno jako seriózní tvůrčí činnost pro dospělé a mistři origami se těší vážnosti a úctě.
Origami můžete najít také u vchodu do japonských domů, kde slouží k očištění obydlí. Ovšem největším dokladem toho, co pro Japonce origami znamená, je pomník dětským obětem atomové bomby v Hirošimě - Děvčátko skládající jeřába. Byl vytvořen podle dívenky Sadako, trpící v důsledku ozáření leukémií, která se podle staré japonské legendy snažila poskládat tisíc papírových jeřábů, aby se uzdravila; nemoc však byla rychlejší…

 

 

Evropské papírové skládanky šly svou vlastní cestou, nezávisle na japonském umění. První zmínky o nich se dochovaly ze 13. stol. O původu evropského origami existuje spousta teorií. Zatímco Japonci si samozřejmě myslí, že se do Evropy dostalo z Japonska, Španělé tvrdí, že vzniklo jako samostatný druh umění ve Španělsku, i když nějaký podíl prý má i Leonardo da Vinci...

 

 

Tajemství origami
Principem origami je přeměnit list papíru ve smysluplný objekt s pomocí překládání. Jedno z nejdůležitějších pravidel v origami zní - nic k listu papíru nepřidávat nebo z listu neoddělovat, skládat vždy pouze z jednoho kusu papíru - bez použití nůžek, lepidla a také bez dalšího zdobení. Bez dostatečné praxe a cvičení skládat moderní origami nedokáže jen tak někdo. Řada skládanek vypadá jako jednoduchá až triviální záležitost, ale ve skutečnosti jejich složení vyžaduje nemalé úsilí a několik hodin času.

 

 

Co uvidíte na výstavě…
…můžete se těšit na fantastické skládanky jak od českých, tak i zahraničních autorů včetně japonského mistra origami Josepha Wu. Seznámíte se prakticky se všemi moderními technikami origami, budete si moci prohlédnout i nové, dosud nevystavené modely. Nenechte si ujít také expozici ,,Vznik mozaiky“, která předvede tvorbu origami mozaiky v několika fázích, od počáteční, až po finální podobu.

 

 

Věděli jste, že
- Joseph Wu je jedním z největších a nejpopulárnějších světových mistrů origami. Pochází z Číny, žije v Kanadě a živí se jako grafik a ilustrátor (tyto ilustrace vychází právě z jím složených origami) a jeho autorské modely jsou mezi origamisty velmi vyhledávané. Nejčastěji skládá různá žijící i mytologická zvířata, ale vytvořil také maskoty zimních olympijských her v Naganu.
- v origami lze používat různé techniky, např. skládání za mokra, mokré bandážování, modulární origami (vytvořené spojením či slepením mnoha stejných stavebních jednotek), využití sendvičového papíru s alobalem aj.

 

 

Výstava je přístupná v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně každý den (kromě pondělí) od 10 do 16 hod.


Mohlo by se hodit


reklama