Úvod > Novinky > Odhalte tajemství studia Pixar

Odhalte tajemství studia Pixar

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Disney/Pixar
Odhalte tajemství studia Pixar

Svět poutavých příběhů, vizí a kreativity zabalený do okouzlujících filmů. Přesně takové je světoznámé studio Pixar. Pokud byste rádi nakoukli pod pokličku filmových tvůrců, nenechte si ujít jedinečnou výstavu -  Pixar: 25 let animace, která se koná až do 6. ledna 2013 v bonnské Bundeskunsthalle.
 
Prohlédnout si můžete nejenom celý proces tvorby, ale také počáteční náčrty filmových postav, barevné malby krajin a měst, ve kterých se film poté odehrává. Uvidíte makety hrdinů a budete moci pozorovat jejich postupný vznik a vývoj.
John Lasseter, kreativní ředitel studia Pixar, říká, že jejich filmy jsou složeny ze tří podstatných elementů: Z postav, ze světa, ve kterém se film odehrává a z příběhu, který je vyprávěn. Těmto složkám odpovídají i jednotlivé části expozice.

 

 

K výstavě patří i kinoprostor „Artscape“ a instalace „Zoetrop“. V Artscape bude v HD kvalitě promítán film o světě Pixaru, který byl natočen speciálně pro účely výstavy. Velmi zvláštní atrakcí, díky níž samotné by stálo za to výstavu navštívit, je Zoetrop. Zoetrop (z řeckého zoe = živý, aktivní + trope = točit se) je technika, která je starší než samotný film. Zoetrop je složen z válce se štěrbinami řezanými kolmo na stranách. Na vnitřním povrchu válce je skupina obrázků. Jak se válec točí a uživatel se dívá dovnitř skrze štěrbiny, vidí rychlý sled obrazů vytvářející iluzi pohybu. Studio Pixar tuto techniku vzkřísilo a opět ji používá, aby rozhýbalo své postavy, které ožijí jako panenky. Dříve se této technice přezdívalo kouzelný buben a okouzlí dnes stejně jako před 150 lety.

 

 

Výstava se konala již při 20. výročí studia. Od té doby ji mohli průběžně shlédnout návštěvníci mnoha zemí. K příležitosti 25. výročí byla aktualizována a rozšířila se o nové exponáty. Nyní, kdy je výstava v Bonnu, se za dobu své existence zatím nejvíce přiblížila i návštěvníkům z České republiky.

 

 

Věděli jste, že…
Studio Pixar získalo za své animované filmy spoustu ocenění. Mezi nimi se vyjímá 24 Oscarů, 6 Zlatých glóbů nebo 3 ceny Grammy. Studio vzniklo v roce 1979 pod jménem Graphics Group. Fungovalo v rámci produkční společnosti Lucasfilm (společnost je známá především díky filmové sérii Star Wars nebo Indiana Jones). V roce 1986 ho koupil Steve Jobs a změnil jeho název na Pixar. Od roku 2006 je Pixar dceřinou společností Walt Disney Company. Letos v srpnu byl do kin uveden 13. celovečerní film z dílny studia Pixar - Rebelka. Z ostatních filmů jste mohli vidět: Příběh hraček, Život brouka, Příběh hraček 2, Příšerky s.r.o., Hledá se Nemo, Úžasňákovi, Auta, Ratatouille, VALL-I, Vzhůru do oblak, Příběh hraček 3 a Auta 2. Již více než 25 let se zabývá studio Pixar také tvorbou krátkometrážních filmů. Jako příklad může sloužit kultovní film Luxo Jr.; lampička Luxo se objevuje i v logu studia Pixar.

 

 

Jak se tam dostat…
Do Bonnu se v současné době dostanete rychle a levně letadlem, např. s Germanwings.
Výstavní síň je otevřena v úterý a ve středu od 10 do 21 hod a od čtvrtka do neděle od 10 do 19 hod.
Cena vstupenky pro jednotlivce začíná na 9 Eurech, rodinná vstupenka od 15 Eur.


Mohlo by se hodit


reklama