Úvod > Novinky > Génius, jehož hudba měla moc not...

Génius, jehož hudba měla moc not...

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: vcd.cz
Génius, jehož hudba měla moc not...

Wolfgang. Wolfi. Amadeus. Génius. Blázen. Umělec. To všechno představoval geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. O jeho životě a díle každý něco málo víme. Mnoho lidí jeho opery a jiné hudební skvosty zbožňuje a vynáší do nebe, pro jiné jsou nepochopitelné. Ať už to máte jakkoli, rozhodně stojí za to osobnosti Mozarta porozumět a podívat se na jeho život zblízka. Nebo alespoň tak blízko, jak jen nám to dovolí představení Petera Shaffera ve Východočeském divadle v Pardubicích.

 

 

Amadeus Petera Shaffera, který se stal rovněž podkladem pro stejnojmenný, vysoce ceněný, film Miloše Formana, vypráví Mozartův příběh vlastně ústy někoho úplně jiného. Peter Shaffer tak vynáší na světlo údajný souboj svou géniů hudební scény své doby, Wolfiho Mozarta a dvorního skladatele Salieriho.
Salieri velmi záhy po příjezdu Mozarta do Vídně zjistí, že se objevil mnohem lepší skladatel, než je on sám, a rozhodne se mu vyhlásit odvěkou nenávist... Salieri se tak vlastně v očích autora stává vypravěčem a hlavní postavou příběhu.
 
Přepisovat vám celý Mozartův život není určitě nutné, otevřít encyklopedii umí každý. Ale rádi bychom vás navnadili, proč opravdu stojí za to jít se na divadelní hru podívat. I když bychom měli jistě logicky začít osobou Wolfganga, pro jednou dáme přednost Salierimu. Dvorní skladatel v podání Josefa Vrány ožívá těmi pravými emocemi. Josef Vrána umí postavě vdechnout shrbené stáří i elán mladíka a dokáže mezi nimi volně přepínat (což v Shafferově inscenaci i potřebuje). Nevíte, jestli ho máte nenávidět za jeho malost nebo milovat za geniální plán na zničení Mozarta.

 

 

Ladislav Špiner je dokonalým představitelem Mozarta. V Pardubicích nemohli vybrat nikoho lepšího. Budete jeho Wolfiho (jak ho něžně titulovala jeho žena Konstance) zbožňovat do morku každé své kosti. Ladislav Špiner vás jednoduše a lehce nadchne bezprostředností a umem, který svému hudebnímu géniovi vtiskl.

 

 

A Konstance? Wolfiho milovaná Konstance? Báječně ji ztvárňuje mladá a sličná Petra Tenorová. Rozvernou, křehkou i nešťastnou, všechny tyto polohy Mozartovy manželky zvládá herečka s grácií sobě vlastní.
Všichni herci jsou skvělí, ale tito tři si, dle našeho názoru, zasloužili speciální pozornost!
 
Další složkou, jež je mimo herců nejdůležitější součástí hry, je samozřejmě krásná Mozartova hudba. Pokud se vám poštěstí, vydejte se na reprízu Amadea naživo doprovázenou Komorní filharmonií. Orchestr sice po celou dobu nespatříte, ale kvalita živé hudby na divadle je nesrovnatelná s reprodukovanou a zážitek bude tak ještě mocnější.

 

 

Ať už znáte či neznáte dílo W. A. Mozarta, nebojte se, že byste při představení ve skladbách „plavali“. Autor rozumně a věcně zařadil do hry i vysvětlení jednotlivých melodií, vše se tak dozvíte přirozeně, přímo z úst samotných protagonistů. Za zvuků krásně sladěného množství not se tak seznámíte se smutným osudem rakouského skladatele, jeho sličné manželky i tehdejšího dvorského života. Ale jestli se Salierimu povedlo zničit géniovi život a pošlapat práci, na to si musíte vyrazit do divadla...
Za povšimnutí stojí rovněž jednoduchá, ale velmi efektní scéna Jaroslava Milfajta a opravdu vkusné a povedené kostýmy Tomáše Kypty. Jak je mou oblibou, pokud tyto složky stojí za pochvalu, zmiňuji opět i autora svícení, Zdeňka Nováka. Jeho světla totiž přirozeně podkreslují a dotvářejí dojmy z Mozartovy hudby a vytvářejí tak dokonalé pozadí příběhu. To by se jistě mistrovi líbilo...

 

 

Jeho Pražané mu rozuměli a vy si můžete příběh prožít v Pardubicích.
 
AMADEUS, Peter Shaffer
Hrají: Ladislav Špiner, Josef Vrána, Petra Tenorová, Radek Žák, Zdeněk Rumpík, Jan Hyhlík, Petr Dohnal, Josef Pejchal, Martin Mejzlík, Alexandr Postler, Jiří Kalužný, Romana Chvalová, Hana Medková, Martina Sikorová, Ludmila Mecerodová, Josef Picek/Petr Vacek, Leoš Krejčí
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Tomáš Kypta
Režie: Michael Tarant
 
Východočeské divadlo Pardubice - www.vcd.cz


Mohlo by se hodit


reklama