Úvod > Novinky > Řemeslník do domu, hůl do ruky...

Řemeslník do domu, hůl do ruky...

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Alžběta Jungrová
Řemeslník do domu, hůl do ruky...

Možná znáte tohle pořekadlo jinak a nechápete, jak by takový řemeslník mohl někomu vadit. Přichází k vám přeci proto, aby něco opravil, postavil, prostě pomohl. Dodělá svou práci, uklidí si a půjde. No, je vidět, že jste nikdy doma žádného pravého řemeslníka neměli. Anebo jste ještě nebyli ve Švandově divadle na Smíchově na hře Řemeslníci...

 

 

Alice (Klára Cibulková) s Manfredem (Kamil Halbich) si koupili dům a rozhodli se ho upravit podle svých představ. A samozřejmě, že si na to sjednali odbornou pomoc, řemeslnickou partu. Tu vede schopný Glen (Marek Pospíchal), na stavbě se podílí stejnou měrou jako zbytek – vynikající elektrikář Beckmann (Robert Jašków), Marek, z nespecifikovaného východu (Tomáš Kobr), něčí Půlbrácha (Jaroslav Šmíd), temperamentní Slovenka Karola (Zuzana Onufráková) a později instalatér Oskar (Miroslav Hruška).

 

 

Když se manželé pustili do oprav, jistě netušili, že se jim radostná a tvořivá práce zvrtne v černou komedii... Navíc se jim pod nohy pletou jejich přátelé, rovněž manželé a také obratní investoři do nemovitostí, Markéta (Petra Hřebíčková) a Karel (Filip Čapka). Markéta si tak trochu žije ve svém světě a Karel umí dobře radit. Sice se to úplně nedozvíme, ale myslím, že udělat by nic neuměl, rady mu však jdou jedna báseň.

 

 

Řemeslníci jsou všehoschopní sekáči a Glen Alici neustále slibuje, že budou hotovi do soboty. Do které soboty, to už neupřesňuje. Ta správná sobota zatím nepřišla po celých 9 měsíců trvající rekonstrukce. Snad to tedy bude ta následující. Ale Alice neztrácí naději a nadšení, vybírá dlaždičky ke své krásné kuchyni zvučné značky (ovšem stále složené v krabicích), přeskakuje nakupené kabely a kusy zdiva a rozmýšlí umístění krbu.

 

 

Oproti tomu houslista a umělec Manfred už by rád měl hotovo. Už ho nebaví potkávat v brzkých ranních hodinách (a kdyby jen ranních) ve svém domě a ložnici cizí lidi. Nechce vítat svou matku v polorozpadlé barabizně, ze které rozhodně do soboty bude klícka. A vůbec, ale vůbec, sakra, netouží každý den několikrát přeskakovat velikou díru přede dveřmi, protože na schody prostě ještě nebyl čas. Ale, jak správně doplníte, do soboty budou...
No, vy byste snad nebyli nervózní, kdybyste museli na záchod bez zdi?

 

 

Ale nebojte se, pozvali jsme vás přece na černou komedii, ne na Krále Leara! Buďte si tedy jisti, že se budete smát. Občas možná trochu hořce, někdy si třeba povzdechnete, že v Dánsku to mají dost podobné jako u nás, ale vážně se pobavíte.
Alice vás chytí za srdce svou důvěřivostí a bezbřehou důvěrou v odbornost lidí, které si dojednala a draze platí. Manfred je krásně zoufalý, a když pohár jeho trpělivosti přeteče, změní se ve zmateného, ale bestiálního člověka.
Maximálně neschopní a vypočítaví „odborníci“ oscilují mezi naprostou leností a bezbřehou vyčůraností, aneb jak bychom co nejvíc podojili ty dva hlupáčky.
 
Jestli se ústřední dvojici podaří dům ve zdraví opravit a kdo vůbec celou rekonstrukci přežije, na to už si musíte zajít do Švandova divadla na Smíchově. Těšit se můžete na veselý a gradující příběh z pera dánské spisovatelky, která se narodila v Odense (jako Hans Christian Andersen). Lisa Knutzon své Řemeslníky napsala dle zkušeností a příběhů svých přátel, a to v době, kdy se celé Dánsko zbláznilo a rozhodlo se budovat.
Stejně tak se připravte na báječné herecké výkony všech protagonistů a pište si, že nikoho z odbornické partičky byste do svého domu či bytu rozhodně nepustili.

 

 

Jak bývá u mých pozvánek zvykem, a protože se na to stále zapomíná, pozvu vás i na další součásti povedeného představení. Svou porci zásluh si jistě zaslouží civilní, ale velmi efektní kostýmy Kataríny Hollé i jednoduchá, místy děsivá a přesto krásná scéna Petra Masopusta. A v neposlední řadě musím pochválit umění technických mistrů, za skvělé pyrotechnické efekty Václava Halfara a za světelný design Martina Špetlíka. Jeho sice jednoduše vypadající světelný design, kterým dokresluje jednotlivé scény, vám ale přesně předestře nehostinnost a chlad v rozestavěném domě. A pozor, v poslední scéně si všimněte i důležitého světelného vtipu. Kouzla se ale nemají prozrazovat, takže si počkejte, až půjdete na Řemeslníky, a na mé upozornění si vzpomeňte.

 

 

S heslem „Řemeslo, braň se!“ vám vřele doporučujeme jít do Švandova divadla zjistit, jaké to je mít doma Řemeslníky. A doufejte, že u vás doma k ničemu podobnému nikdy nedojde...

 

 

ŘEMESLNÍCI, Line Knutzon
Hrají: Klára Cibulková, Kamil Halbich, Petra Hřebíčková, Filip Čapka, Daniela Bakerová, Marek Pospíchal, Robert Jašków, Tomáš Kobr, Jaroslav Šmíd, Zuzana Onufráková, Miroslav Hruška
Kostýmy: Katarína Hollá
Scéna: Petr Masopust
Světelný design: Martin Špetlík
Pyrotechnické efekty: Václav Halfar
Režie: Daniel Hrbek
Švandovo divadlo na Smíchově -
www.svandovodivadlo.cz

 


Mohlo by se hodit


reklama