Úvod > Novinky > Utrhněte si svou holku z kalendáře!

Utrhněte si svou holku z kalendáře!

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: www.mestskadivadlaprazska.cz
Utrhněte si svou holku z kalendáře!

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, říká jedno moudré přísloví. Členky ženského spolku yorkshirského městečka Knapely kvůli dobrému skutku nemusely přímo do pekel, ale rozhodně překonaly samy sebe. Nafotit kalendář vlastních aktů přece není pro zralé dámy úplná maličkost… Chcete vědět, jak k tomu došlo a proč? Vydejte se s námi na Holky z kalendáře.

 

 

Skutečný příběh jedné pohovky a jednoho kalendáře se stal nejprve předlohou pro úspěšný film z roku 2003 a posléze předlohou pro neméně povedenou divadelní hru. Obojí pochází z pera britského dramatika a písňového textaře Tima Firtha.

 

 

Život v Knapely ubíhá pomalým tempem, přerušovaným jen „vítanými“ a „zábavnými“ přednáškami o marmeládách, dýních a papírových utěrkách. Ale jelikož se to nosí a hodí, patří do místního ženského spolku všechny obyvatelky a vlastně jej považují za příjemné rozptýlení. Dámy jsou velkými kamarádkami, nejblíže jsou si však Chris (Veronika Gajerová) a Annie (Dana Batulková).

 

 

Manžel Annie, John, miluje zahradničení a ženy, které s oblibou přirovnává ke slunečnicím. Když John zemře na nevyléčitelnou nemoc, je Annie zničená a s pomocí Chris se rozhodne se smutkem bojovat charitou – koupí novou, pohodlnou pohovku do pokoje pro rodiny v místní nemocnici. Aby to mohly zrealizovat, musejí ale přesvědčit ostatní členky spolku. Chtějí se spiknout proti Marii a udělat pro tento rok tak trochu jiný kalendář, než byly ty minulé... Tentokrát žádné kostely v mlze ani útulné záhonky. Před objektiv se totiž postaví ony samy, ženy z Knapely, navíc tak, jak je příroda stvořila.

 

 

Že se jim to nakonec povede, je asi nasnadě, jinak by se o události netočily filmy a nepsaly divadelní hry. A jelikož byly dámy z ženského spolku opravdu velmi úspěšné, můžete se díky nim pobavit veselou a jímavou divadelní podívanou. Kdybychom chtěli kohokoliv z obsazení vyzdvihnout, byli bychom velmi nespravedliví! Všichni, herečky, i herci, kteří jim v podstatě sekundují, jsou skvělí a budete se jejich postavami báječně bavit. Za zmínku ale přece jen stojí výkon Jana Vlasáka za roli Johna, jenž se ve hře vlastně pouze mihne, ale budete mít pocit, jako by byl na jevišti až do konce.

 

 

Upozornit bychom vás ale chtěli (mimo výborných hereckých výkonů) na krásné kostýmy Michaely Červenkové. Zvolila totiž příjemnou kombinaci britské umírněnosti v civilním oblečení a bláznivost až přehnanost na akcích ženského spolku. Protože, nezapomeňte, dámy jsou vynalézavé a ke každé příležitost pořádají slavnost, nejraději kostýmovanou!

 

 

Další důležitou složkou, které byste si měli všimnout, je scéna Tomáše Moravce. Velmi jednoduchý, funkční, a přesto domovem dýchající prostor vám učaruje, pokud se na něj budete soustředit.

 

 

Představení vás strhne, budete fandit „holkám“, aby se fotografie povedly, aby vybraly krásnou pohovku a nakonec, aby se přestaly hašteřit a zase byly těmi blízkými přítelkyněmi, které se mohou jedna o druhou opřít. Odhoďte všechny předsudky a vyrazte se podívat, jak zralé ženy odhodily šatstvo a nasadily odvahu a humor pro dobrou věc.
 
Pro zajímavost připojujeme informaci, že i divadlo ABC chtělo udělat dobrou věc, takže jste si mohli svého času koupit opravdový kalendář uměleckých aktů aktérek hry a mít tak doma jen a jen svoje holky z kalendáře...
 
HOLKY Z KALENDÁŘE, Tim Firth
Hrají: Veronika Gajerová, Dana Batulková, Radka Fidlerová, Jitka Smutná, Kateřina Macháčková, Lenka Termerová, Jan Vlasák, Pavel Juřica, Stanislav Lehký, Jana Drbohlavová, Zdeněk Vencl, Hana Doulová, Luba Skořepová, Daniela Choděrová
Kostýmy: Michaela Červenková
Scéna: Tomáš Moravec
Režie: Ondřej Zajíc
Divadlo ABC -
www.mestskadivadlaprazska.cz


Mohlo by se hodit


reklama