Úvod > Novinky > Džentlmen s mísou koblih

Džentlmen s mísou koblih

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: mestskadivadlaprazska.cz
Džentlmen s mísou koblih

Jazz je mlácení do kastrolů. Tlučete to jako moje babička. Ano, pane, vždy jsem toužil dostávat úkoly neobvyklého rázu. To je jen trojice z mnoha okřídlených vět humoristického románu a vrcholného díla spisovatele Zdeňka Jirotky. Ať už Saturnina milujete jako většina českých čtenářů, nebo příběh vůbec neznáte, nechte se od nás pozvat na skvostné představení na jeho motivy.

 

 

Vraťte se na bezmála tři hodiny do časů, kdy se tenis hrál v bílém, ženy se rděly a v kavárnách servírovali koblihy jako pochoutku ke kávě. Saturnin ve vás probudí kouzlo tak mocně, že se tam budete chtít snad opravdu vrátit.
 
Převést humoristický román na divadlo v celé jeho délce a hutnosti je úkol ryze nemožný, a proto si myslíme, že autoři adaptace (Martin Vačkář a Ondřej Havelka) pojali dílo po svém a dovedně. Režisér Ondřej Havelka předkládá prostý, a přesto neobyčejný příběh jednoho sluhy, jednoho léta a vybrané společnosti, jako barevnou a zábavnou férii. Divadelní revue se zpěvy, tanci a živým orchestrem na scéně. A nebyl by to snad jazzman Havelka, kdyby ke spolupráci nepřizval někoho menšího než rovnou slavné Melody Makers.

 

 

Jelikož Saturnin byl mj. vyhlášen i knihou srdce ve čtenářské anketě, nemusíme vás určitě hluboce uvádět do děje. Raději vám sdělíme, že se opravdu máte na co těšit.
Všichni herci se představením výsostně baví a postavy si užívají. Saturnin, muž mnoha tváří a věrný sluha, v podání Jiřího Hány, jiskří džentlmenstvím a křehkým, rezervovaným humorem. Vasil Fridrich vtiskl svému Leopoldovi (vypravěč nedostal od autora jméno, tak mu bylo divadelními tvůrci určeno) šarm a drobné rošťáctví anglického mladíka, tzv. dandyho.

 

 

Dědeček (Jaroslav Vlach/Lubomír Lipský) a dr. Vlach (Jan Szymik), ctihodní mužové, kteří za přítomnosti omladiny a křehkého pohlaví jihnou, obrušují hrany a skvěle doplňují celou společnost. Teta Kateřina (Jitka Smutná), neštěstí nechodí po horách ale po lidech, trousí svá přísloví tak roztomile, že ji třeba i proti své vůli budete milovat. Slečna Barbora Terebová, ztvárněná Lucií Pernetovou, je pravou holkou do nepohody a leckterý muž by si ji rád vybral za své děvče na neděli.

 

 

Nakonec jsme si nechali Milouše. Tento floutek je kapitolou sám o sobě. Chlapec, který usiluje o pozornost a srdce sl. Barbory, poražený „starým brachem“ Leopoldem, dostal v představení nový rozměr. Z Milouše Jana Meduny se totiž stal floutek hodný veliké kapky sympatie, takže nebudete vědět, komu Barboru více přát. Navíc doufáme, že budete, stejně jako my, uchváceni také hráčským a zpěváckým uměním trumpetisty Meduny.
Mimochodem, umění zpěvu a tance je třeba ocenit u všech zúčastněných herců!

 

 

Stejně tak stojí za zmínku scéna Martina Černého. Jeho scénografie jsou ostatně vždycky pastvou pro oko a podtrhují ducha představení. Výborně fungují i lehké a dobově dýchající kostýmy Jaroslavy Pecharové a Jany Jurčové.

 

 

Saturnin byl napsán jako parodie na různé britské dandyovské příběhy a svému úkolu dostál ve všech směrech. Podobně dostáli úkolu i tvůrci divadelní férie a diváky baví slovními hříčkami i zajímavým zpracováním jednotlivých scén. Víte třeba, jak předvést tenisový zápas s použitím míčku, abyste nemuseli vyklízet divadlo? Jestli jste nejen na to zvědavi, vydejte se do divadla ABC.

 

 

Saturnin je již od své premiéry v květnu 2010 vždy velmi brzy vyprodán, ale stojí za to lístky sehnat! A jedna rada na závěr... nezapomeňte se přihlásit o svou koblihu!
 
SATURNIN, Zdeněk Jirotka, Martin Vačkář, Ondřej Havelka
Hrají: Jiří Hána, Vasil Fridrich, Jaroslav Vlach/Lubomír Lipský, Jitka Smutná, Lucie Pernetová, Jan Meduna, Jan Szymik a Martin Zbrožek a Miroslav Lacko
Hudební doprovod: Melody Makers
Scéna: Jaroslava Pecharová, Jana Jurčová
Režie: Ondřej Havelka
Městská divadla pražská, divadlo ABC
www.mestskadivadlaprazska.cz


Mohlo by se hodit


reklama