Úvod > Novinky > …a přišel čas Vánoc do Betlémské kaple

…a přišel čas Vánoc do Betlémské kaple

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora
…a přišel čas Vánoc do Betlémské kaple

Vánoční výstavy, pořádané  Bonsai klubem, jsou v Praze více jak třicetiletou, tradicí. Staly se oblíbeným předvánočním místem, jak pro místní tak i zahraniční návštěvníky. Tato výstava přispívá k sváteční atmosféře ve  vánočním časem. Každý rok je výstava zaměřena na vánoční tradice z různých pohledů.
Letošní výstava je věnována, vedle tradičních vánočních atributů, času v mnoha jeho podobách pod názvem

                      ……a přišel čas Vánoc do Betlémské kaple

Proč spojovat čas právě s vánočním časem? Lidé už od pradávna vnímali jednotlivé roční období a spojovali je s přírodními jevy, které se rok co rok opakovaly. Rok rozdělili do jednotlivých období a z toho vlastně vznikl kalendář plný svátků a lidových zvyků a obyčejů.

 

 

Čas patří k vánočním svátkům.
Autoři výstavy názorně seznamují s historickým vývojem měření času. Od měření časového intervalu, přímého času od polohy Měsíce a Slunce na obloze pomoci slunečních hodin až po kyvadlové hodiny, které umožnily měřit čas s větší přesností. Jako zajímavou kuriozitou jsou časoměrné hodiny s vodotryskem, které si můžete sami vyzkoušet. Vystavený exponát odměřuje přesný časový úsek 4 minuty. Vyzkoušejte si to.

 

 

Vedle celé řady roztodivných hodin je ke shlédnutí i betlémský orloj, který si sami můžete uvést do provozu. Samozřejmě Betlémy, různé vánoční figurky, ozdoby na vánoční stromky, to vše je tu zastoupeno.

 

 

Betlémy jsou zastoupeny jak v papírovém provedení, tak vytvořené z různých materiálů a zejména vyřezávané ze dřeva. Součástí výstavy je i stánek kde můžete koupit drobnosti jako papírové vystřihovací Betlémy, zpěvník koled, DVD s videem z jednotlivých výstav, CD s koledami, kalendář na rok 2013, nebo knížku o vánočních zvycích a další drobné dárky.

 

 

Tvůrci výstavy, tak jako v minulých letech, pozvali lidové řezbáře a krajkářky, kteří budou předvádět své dovednosti. Rovněž budou na výstavě zkušení hodináři, kteří rádi vysvětlí principy různých starých hodin. Průběžně budou na improvizovaném pódiu vystupovat hudební soubory s vánoční tématikou.

 

 

Výstava je otevřena od 1.prosince 2012 do 6.ledna 2013.
Od  09.00 hodin do 18.hodin ( 24.12. a 31.12. od 09.00hod. – 14.00 hod. 1.1.2013 od 13.00 do 18.00).
Výstava je v podzemních prostorách Betlémské kaple v Praze na Betlémském náměstíreklama