Úvod > Novinky > Jeden měsíc navíc... 13. měsíc (Requiem za Bruna Schulze)

Jeden měsíc navíc... 13. měsíc (Requiem za Bruna Schulze)

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Kasia Chmura - Cegielkowska
Jeden měsíc navíc... 13. měsíc (Requiem za Bruna Schulze)

Taneční a pohybové divadlo je velmi subjektivním zážitkem a zřejmě nikdy nebudou dva lidé na stejné představení pohlížet stejně. Podobně je to ale třeba s knihou. Každý čtenář si v ní najde něco odlišného, utvoří si jiný názor. Přesto, že toto víme, bychom vás rádi pozvali na představení 13. měsíc souboru experimentálního a tanečního divadla Spitfire Company.

 

 

Představení se nechává inspirovat literárním i výtvarným odkazem polského spisovatele, výtvarníka, literárního kritika a učitele umění Bruna Schulze. Proto není vůbec náhoda, že jsme se v úvodu rozhodli přirovnat pohybové divadlo právě ke knize. Dílo tohoto haličského Žida, rodáka z Drohobyče, není rozsáhlé, ale v jeho uhrančivých prózách najdete zaniklý svět a jiskru východoevropské štetly (židovská část malého města). Svět, jenž zmizel spolu s miliony haličských židů ve vyhlazovacích táborech.
Bruno Schulz vnímal život skrze ironii, snění, humor, cit i erotiku. Dokázal svým čtenářům ukázat celý svět, i když pobýval (mimo krátké doby studií ve Vídni) stále ve svém rodném Drohobyči. Pokud půjdete na představení 13. měsíc, můžete do tohoto světa fantazie také trochu nahlédnout.

 

 

Zároveň lze alegorie předkládané herci/tanečníky vnímat jako náhled na svět naší současnosti. Jestliže se totiž zamyslíte, obklopují nás vlastně stále podobné strachy a problémy. Pořád se bojíme zániku světa a smrti, podléháme falešným historickým pravdám, ovládá nás erotické vábení... To vše si můžete v báječné autorské inscenaci najít, budete-li mít chuť.

 

 

Život jedinečného Bruna Schulze skončil velmi nečekaně a krutě. Zemřel v pouhých 50 letech, dvěma výstřely do týla, jež mu zasadil gestapák během protižidovské razie na ulici Drohobyče. Jelikož tehdy již měsíc platilo Himmlerovo dobrozdání, učinil tak zcela beztrestně. I v představení najdete prvky této, a nejen této katastrofy. Protože, vždy je jen krůček k tomu, aby se člověk stal pouhou loutkou, manekýnem či figurínou ve výprodeji...

 

 

Nebojte se ale, nehodláme vás nechat propadnout do beznadějné deprese. Naopak, chtěli bychom vám ukázat netradiční, a velmi zajímavé představení, které vzniklo v dílně režiséra Petra Boháče a ve spolupráci s Warsaw Mime Center in Theatre na Woli.
Všichni tanečníci jsou báječní, za všechny se ale sluší jmenovat režisérku, choreografku a tanečnici Miřenku Čechovou. Obrazy se střídají a vtahují vás víc a víc do kouzelného světa fantazie Bruna Schulze. Inscenace je navíc okořeněna vynikající hudbou mladého skladatele a dirigenta Jana Kučery, speciálně vzniklou pro 13. měsíc. Pro ty, kteří mají v lásce spojení tance s živou hudbou, máme dobrou zprávu, Kučerova hudba zazní během představení v podání smyčcového kvarteta Epoque Quartet.

 

 

Jestliže máte rádi divadlo celistvé, nechte se s chutí unést i scénou plnou rudých lodiček – dle našeho názoru alegorie hříchu a marnotratnosti. A užijte si také světelných kouzel mistrů světla Andrzeje Króla a Martina Špetlíka.
 
Jelikož tanec se má vnímat, a ne o něm mluvit, necháme vás už, abyste si sami otevřeli knihu života Bruna Schulze... Pojďte s námi oslavit 13. měsíc, výprodej právě začíná!

 
13. MĚSÍC/REQUIEM ZA BRUNA SCHULZE
Hrají: Miřenka Čechová, Markéta Vacovská, Jindřiška Křivánková, Cécile Da Costa, Bartlomiej Ostapczuk, Pawel Kulesza
Hudba: Epoque Quartet – Vít Petrášek, David Pokorný, Vladimír Klánský, Vladimír Kroupa
Autor hudby: Jan Kučera
Light design: Andrzej Król, Martin Špetlík
Scéna a kostýmy: Petra Vlachynská, Barbara Wojtkowiak, Michaela Hořejší
Režie: Petr Boháč
www.bezhlavi.cz


Mohlo by se hodit


reklama