Úvod > Novinky > Studenti DIFA Jamu hrají Vojcka

Studenti DIFA Jamu hrají Vojcka

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
Studenti DIFA Jamu hrají Vojcka

Věru, je dobré, zajít mezi mladé kumštýře, uvidět jejich tvorbu a dozvědět se, jak na tom naše společnost je.

Má dcera studuje obor manažerství a tak jsem již podruhé nakouknul do tvorby dvou skromných adeptů divadelní magie, dramaturgyně Sabiny Machačové a režiséra Juraje Augustina. Po koláži o vrahu Johna Lennona Kdo chytá brouka v žitě, jsem ve sklepním divadélku fakulty na Mozartově ulici byl svědkem uvedení jejich další scénické črty Friedrich Johann Franz Woyzeck.
Tentokrát pracovali s talentovanými nadějemi oborů muzikál (Bárou Vackovou, Natálií Tichánkovou, Nikol Kotrnetzovou, Markem Oudou) a studentem dramatické výchovy Janem Neugebauerem.
V programu k premiéře mladí umělci píší: Vojckiáda. Námět dramatu vychází ze skutečných dobových událostí. Německý voják Johann Christian Woyzeck v roce 1821 zavraždil ze žárlivosti svoji milenku Christianu Woostovou. Soudní proces se potýkal zejména s otázkou psychické příčetnosti obžalovaného, nakonec byl Woyzeck shledán pouze „morálně zpustlým“.

 

 

Georg Büchner (1813-1837) pracoval na dramatu (Vojcek) v období před svým předčasným úmrtím (tyfus). Text se dochoval jako drama- fragment, s nedokončenými scénami a bez určení jejich pořadí. Poprvé byl uveden až na počátku 20. století a bezprostředně se stal jedním z nejvýše ceněných titulů dramatické historie. Byl i předlohou pro operu Albana Berga a film Georga C. Klerena.
Díky tematické mnohovrstevnatosti umožnila hra v různých dobách výraznější příklon tu k jedné, tu k druhé významové rovině. Např. v období po II. světové válce byly akcentovány nehumánní experimenty na lidech v koncentračních táborech, v období komunistických totalit zase determinace jedince materiálními nedostatky.

 

Dočetl jsem programové vročení a zadíval se do tváří herců, koukal na jejich fyzické jednání, poslouchal slova a přemýšlel o akcentech tvůrců.
Woyzecka hrála dívka! Pět aktérů nastupovalo na apel platz, rozcházelo se do postů, krouhalo noži zelí, žvýkalo šťavnaté košťály, obcovalo spolu nenápadně i nápadně, Woyzeck je holičskou štětkou mydlil a blýskavou břitvou holil. Vždyť byl vojenským lazebníkem.

 

Vtipný režisér tak v silné nadsázce a zkratkou vyjádřil výchovu soldátů k slepému válečnému zabíjení.
V závěrečném obraze Woyzeck, silně potřísněný krví své zavražděné milenky, vysvětloval  hoře milujícího člověka, který neunesl bol srdce nad nevěrou milované…
Krátké dílko, etuda, variace na téma Georga Büchnera Vojcek bylo u konce. Diváci silným, vřelým potleskem ocenili nápaditost a talent tvůrců. Asi je poselství studentů – divadelníků zasáhlo.
Cestou domů jsem meditoval, že herec a muzikálový především se musí opírat o dokonale zvládnuté herecké řemeslo pohybu, zpěvu a především jevištní mluvy. Mladý herec mluvní projev nesmí v tréninku zanedbávat, protože se mu podcenění slova může stát vážnou překážkou k dosažení mety hereckého mistrovství. Také jsem přemýšlel o tom, že naše společnost je ještě schopna rozeznat, že vraždění je nemorálností v jakékoliv podobě.

 


Mohlo by se hodit


reklama