Úvod > Novinky > Jeden večer úplně Donaha!

Jeden večer úplně Donaha!

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Radovan Šťastný
Jeden večer úplně Donaha!

Bojovat s nezaměstnaností se dá různě. Tvůrci britské tragikomedie se rozhodli, že jejich hrdinové budou bojovat s humorem a písní na rtech a nutno přiznat, že se jim to velmi povedlo. Příběh ocelářů ze Sheffieldu inscenovali u nás i ve světě už několikrát, od června minulého roku máte možnost zhlédnout tak trochu jinou verzi i v ostravském Národním divadle moravskoslezském.

 

 

Tragikomický muzikál Donaha! vznikl podle stejnojmenné filmové předlohy z roku 1997. Šest mužů z ocelárny v Sheffieldu se najednou ocitne bez práce, peněz a šance na nějakou změnu. Jednomu z nich se v hlavě zrodí nápad, když zahlédne ženy vycházející z vystoupení striptérů. A nehodlá se ho vzdát, ani když ho jeho kamarád přemlouvá… Když nemohou sehnat jinou práci, uspořádají vlastní striptýzové vystoupení pro místní ženy, a protože nejsou „žádná béčka“, půjdou až donaha!

 

 

Tohle je základní a vlastně velmi jednoduše vypadající příběh. Ale nakonec má daleko hlubší přesah, než by se na první pohled mohlo zdát. Oceláři jsou tvrdí chlapi, ale i jich se dotýkají problémy se ženami, dětmi a životem vůbec… Ale nebojte se, nezveme vás do Ostravy, abyste tam proplakali tři hodiny, právě naopak.
 
V Ostravě se totiž rozhodli plně využít podobnosti čistě nenáhodné, a to podobnosti svého krásného města a původního Sheffieldu. Celý děj tak přesunuli do svého prostředí. A jelikož je Ostrava „region razovity“, řečeno slovy klasika, měli by hrdinové inscenace ve městě nejen bydlet, ale také mluvit jeho řečí. A protože nikdo nevládne „ostravštinou“ (či „ostravakovštinou“) lépe než věhlasný blogger Ostravak Ostravski, nabídli mu, aby muzikál „znovu přeložil“. On nabídku, k velké radosti tvůrců, přijal.
Takže se můžete těšit na opravdu ostravsky svérázná a trefná vyjádření. Pokud se ovšem pojedete na kus podívat z pozice rodilého Pražana (jako já), připravte se, že budete minimálně čtvrt hodiny koukat s otevřenou pusou. Ne, fascinace dějem to nebude, budete absolutně ztraceni v proudu slov a tom, co se že vám ti lidé snaží sdělit. Ale jakmile dialektu přivyknete, velmi si inscenaci užijete.

 

 

Nezaměstnaní oceláři se opravdu dohodnou a vytvoří striptýzovou skupinu, aby uživili sebe i své rodiny. Prožijete s nimi všechny slasti a strasti této „rekvalifikace“ a především dámy nechť se nebojí, o finální vystoupení rozhodně nepřijdou...
Herci, především ta mužská část ansámblu, zvládli a dokonale ovládli tuto inscenaci. Budete žasnout nejen nad jejich dokonalými jazykovými schopnostmi, pružnými těly, ale i tanečními a hudebními dovednostmi. Všichni jsou vynikající, Jarek Lukavski (tedy Igor Orozovič) zaslouží jednu malou pochvalu navíc. A sice za to, že jeho ostravština zní velmi jistě a přirozeně, i když pochází právě z již výše zmíněné Prahy.

 

 

Ale jeden každý z obsazení předvádí na jevišti to nejlepší. Budete žasnout nad zvládnutím choreografií, které pro hru připravil Denny Ratajský. Písně jsou precizní, krásně zazpívané. Děj se nese lehce, scény srší vtipem i dojetím a celou hru donesou až... Ale ne, nechte se překvapit, jak to vlastně celé dopadne. Schválně, jestli Jarek bude moci vídat svého synka, jeho přátelé zůstanou se svými ženami a jestli přesvědčí svého nejbližšího přítele Davida Buchtelu, aby se nakonec striptýzu zúčastnil taky? To vše můžete zjistit v bestselleru Národního moravskoslezkého divadla, v muzikálu Donaha! (neboli Hole dupy).

 

 

Připravte se na strhující zážitek, který vás nenechá ani na chvíli vydechnout... Buď se budete smát, napjatě sledovat, jestli všichni přežijí ve zdraví, a možná i nějaká ta slza vám ukápne. Sluší se upozornit i na krásnou scénu Davida Baziky a velmi povedené kostýmy Evy Kotkové, které evokují dobu i místo, kde se děj odehrává.

 

 

A zajímá-li vás, jestli jsou pánové opravdu donaha, musíte se vydat do divadla. Ale věřte, že rozhodně nebudete litovat, protože si celý muzikál moc užijete.

 

 

 

 

DONAHA! (HOLE DUPY), Terrence McNally, David Yazbek
Hrají: Igor Orozovič, Radek Slaný/Michal Návrat, Lada Bělašková, Tomáš Jirman, Jiří Sedláček, Anna Cónová, Vladimír Polák, Kateřina Vainarová, František Strnad, Alexandra Gasnárková, Robert Urban, Ota Maňák, Veronika Forejtová, Jakub Mazůch/Rocky, Vladimír Čapka, David Viktora, Lenka Zbranková/Veronika Lazorčáková, Hana Fialová, Zbigniew Kalina, Jaromír Seidler/Jan Nesét, František Večeřa, Marcel Školout
+ kapela
Kostýmy: Eva Kotková
Scéna: David Bazika
Choreografie: Denny Ratajský
Převod do „ostravakovštiny“: Ostravak Ostravski
Režie: Pavel Šimák
Národní divadlo moravskoslezské,
www.ndm.cz


Mohlo by se hodit


reklama