Úvod > Novinky > Třído naše milovaná

Třído naše milovaná

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Milan David
Třído naše milovaná

Za jeden večer projít dějinami 20. století a prožít se spolužáky z jedné třídy celý život? Ano, v představení Naše třída v Divadle Komedie to jde. Inscenace totiž předkládá historii 20. století ve 14 lekcích…

 

 

Polský dramatik Tadeusz Słobodzianek napsal hru v roce 2008 a její děj čerpá z motivů skutečných a tragických událostí v Jedwabném roku 1941. Katoličtí obyvatelé tam tehdy… ale ne, to bychom předbíhali událostem. Naši hrdinové jsou prozatím jen nevinnými dětmi a vzornými žáčky. Třídě, složené z pěti katolických a pěti židovských dětí, právě začal školní rok a my se z jejich úst dozvídáme vysněná povolání. V té chvíli ještě nikdo netuší, že všechno bude úplně jinak a životy naberou divoký spád.

 

 

I když se může zdát, že Naše třída je pouhou sondou do dějin a vyprávěním, není tomu zcela tak. Ano, dějinami 20. století nás sice vede, ale především je inscenace velmi intimním příběhem spolužáků z jedné třídy, kteří se dovedli milovat, ale i nenávidět.

 

 

Vyprávění plyne lehce a svižně, děti rostou. Opouští je spolužák Abram (Jan Hofman), jenž odjíždí studovat do New Yorku. Jak víme, moudrá rodina poslala Abrama pryč v tu pravou chvíli. A jelikož život letí jako splašená herka a čas ani dějiny nepočkají, nečekají ani hrdinové z naší třídy. Prožijeme s nimi sovětskou okupaci a následné obsazení Němci. Právě doba válečná je pro jejich životy zcela určující, nikdo ze spolužáků již pak není stejný jako před válkou. Tragédií, která zasáhne všech deset, se stává pogrom na židovské obyvatele. Řádění přežije jen málokdo, ať už doopravdy či obrazně. Vyvraždění Židů jejich katolickými sousedy (a spolužáky) poznamená životy přeživších a vrhne tak zlověstný stín na celý zbytek jejich bytí.

 

 

Díky duchapřítomnosti a lásce se několika židovským spolužákům podaří masakr přežít. Ale jak jsme již řekli, nic už potom není stejné… Děj hry nás provede celými životy třídy, nakonec se dostaneme až do současnosti, abychom zjistili, jak kdo dopadl.
Nebojte se, nepřipravíme vás o žádná překvapení ani osobní prožitky, takže se už nebudeme více zaobírat příběhem. Jen si jděte sami zjistit, jestli se Abram ještě ozval svým spolužákům, jak to dopadlo s Dorou (Kristýna Leichtová), Menachemem (Jakub Chromeček) a jejich děckem, zda-li dostal Wladek (Jiří Racek) svou vysněnou ženu nebo jestli Zocha (Hana Kusnjerová) a Rachelka (Eva Vrbková) dělají to, po čem toužily. A v neposlední řadě také poznejte, jestli čtveřici Heniek (Michal Slaný), Rysiek (Filip Kaňkovský), Zygmunt (Petr Jeništa) a Jakub Kac (Vilém Udatný) vydrží jejich přátelství.

 

 

Inscenace je pozoruhodná i stylem vyprávění, protože díky polodokumentárnímu zpracování se stáváme přímými svědky všech událostí. Divák vlastně všechno prožije spolu s aktéry, ale naštěstí opravdu jen jako přihlížející. Časový rozsah hry je také dech beroucí, stejně tak i to, že zdaleka nezůstaneme jen v Polsku, děj nás zavede i do Izraele a USA.

 

 

Myslím, že můžeme zcela beze strachu napsat, že budete bezmála tři hodiny žasnout nad báječnými výkony všech herců. Připravte se na to, že některé budete z duše nenávidět, jiné litovat, nad jinými plakat. Mimochodem, dovolíme si i drobnou radu, a sice, vezměte si s sebou kapesník.
Nechce se nám nikoho přímo vyzdvihovat, protože každý jeden z aktérů je vynikající, ale přece jen bychom chtěli zmínit (a tím vás i upozornit) Jana Hofmana a jeho paměť. Když odříkává jména členů své opravdu hodně početné rodiny, hodilo by se jedině smeknout.

 

 

Příběh naší třídy vám zůstane hluboko vryt v paměti a ještě nějakou chvíli budete možná přemýšlet. Přemýšlet nad tím, jakou cenu má život, co je to vlastně odvaha, jak může taky vypadat pomsta a jestli bylo ocenění „Spravedlivý mezi národy“ udělováno po právu… Naše třída je krutá, ale jímavá hra o věcech, na něž nejsme vůbec pyšní, ovšem rozhodně byste si měli udělat čas a vyrazit do Divadla Komedie. Naše třída totiž stojí za vidění!
 
NAŠE TŘÍDA, Tadeusz Słobodzianek
Hrají: Kristýna Leichtová, Hana Kusnjerová, Eva Vrbková, Michal Slaný, Filip Kaňkovský, Jakub Chromeček, Petr Jeništa, Jiří Racek, Jan Hofman, Vilém Udatný
Scéna Milan David
Režie: Jan Novotný
Divadlo Komedie,
www.divadlokomedie.eu


Mohlo by se hodit


reklama