Úvod > Novinky > Když ani doma není doma…

Když ani doma není doma…

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Milan David
Když ani doma není doma…

Kde je doma? Tady není doma, ale doma taky není doma, protože doma je to horší než všude, kde není doma. Už nikdy zpátky domů, už nikdy zpátky, ne.
 
Odejít z domova, opustit nejen své rodné hnízdo, ale rovnou celou zemi. Je to těžké? Dá se jinde žít v pohodlí a míru? No, ne všichni to umějí. O emigraci, naději i beznaději cizích domovů pojednává inscenace Kebab, rumunské autorky Gianiny Carbunariu.

 

 

Bogdan (Jakub Chromeček) odjíždí do Dublinu, aby zde studoval audiovizuální umění. Mady (Kristýna Leichtová) jede taky do Dublinu, aby zde našla světlou budoucnost u svého přítele a milence Voicu (Jiří Racek). Jejich osudy se náhodně protnou na letišti a vypadá to, že už se nikdy nemají setkat. Život to však zařídí jinak a náhody přeci neexistují.

 

 

Voicu by chtěl Mady splnit její sny, ale hrubá realita je úplně jiná, takže ji dovede do bytu plného harampádí (nalezeného u popelnic), odpadků a marných nadějí. Když si Mady neustále stěžuje, že je z práce ve stánku s kebabem unavena, a vrací se domů nevábně vonící, zařídí jí její partner výnosnější a „pohodlnější“ zaměstnání… Začne pro Mady shánět muže na sex. A jednoho krásného dne přivede domů i Bogdana, kterého jsme předtím opustili na dublinském letišti.

 

 

Audiovizuální umělec se rozhodne spojit s dvojicí síly a vymyslí ambiciózní projekt. Jestliže si ovšem myslíte, že jejich spolupráce povede k zářným zítřkům a snad i získání občanství, budete velmi překvapeni… Našim hrdinům se jejich nová vlast neodvděčí právě pečenými holoubaty a především Mady musí o své místo na slunci bojovat.

 

 

Abychom vám ale neprozradili všechno, a nechali vás také s otevřenou pusou sledovat děj spějící k překvapivému konci, nic dalšího neřekneme. Samozřejmě vás ale budeme lákat (mimo zajímavého námětu) na báječné herecké výkony. Trojice herců tvoří velmi kompaktní těleso a do svých rolí se vžívají. Možná, že po skončení představení budete mít tendence Kristýnu Leichtovou litovat a s pány vám nebude po chuti sedět ani ve stejném koutě kavárny. No, když ani doma není doma a navíc není už kam utéct, může dojít i na zoufalý a neschválitelný čin…

 

 

Mimo skvělé trojice herců stojí za zmínku i scénická a kostýmní úprava. Klasicky zajímavá, funkční a velmi jednoduchá scéna Milana Davida jen umocňuje tíživé pocity, které ve vás možná během sledování hry vzrostou. Kostýmy Jany Hauskrechtové jsou moderní a plně vyjadřují povahy postav.
 
Chtělo se vám někdy od všeho utéct? A přemýšleli jste, jak by to taky mohlo dopadnout? Kebab vám možná jeden takový obrázek předloží. A když bez dechu sledujete, jak dokáží být hrdinové na konci flegmatičtí, možná se spolu s námi zamyslíte… Je doma opravdu vždycky tam, kde právě žijeme? A stejně jako Voicu si možná nebudete úplně jisti, který ze soupeřů fotbalového zápasu Rumunsko-Irsko je pro vás vlastně „naši“.

 
KEBAB, Gianina Carbunariu
Hrají: Kristýna Leichtová, Jiří Racek, Jakub Chromeček
Režie: Vojtěch Štěpánek
Scéna: Milan David
Kostýmy: Jana Hauskrechtová
Divadlo Komedie,
www.divadlokomedie.eu


Mohlo by se hodit


reklama