Úvod > Novinky > V Brně na Orlí dělají studenti skvělé divadlo aneb Taneční maraton

V Brně na Orlí dělají studenti skvělé divadlo aneb Taneční maraton

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
V Brně na Orlí dělají studenti skvělé divadlo aneb Taneční maraton

V dobách mého působení ve Studiu Marta se na JAMU zjevila touha vybudovat adekvátní stánek pro výuku operního a muzikálového herectví. Po dvaceti letech se neuvěřitelné stalo skutkem. V samém centru města vyrostlo spanilé Divadlo na Orlí, Hudebně dramatická laboratoř JAMU.
 
Měl jsem možnost mlčky se poklonit všem jeho tvůrcům. Byl jsem nadšen! Hrací sál je špičkou mezi divadelními prostory Evropy.
Dalšího milého překvapení se mi dostalo při premiérovém představení muzikálu Taneční maraton na STEEL PIER autorů Johna Kandera, Freda Ebba, Scotta Ellise, Suzan Stroman a Davida Thomsona, uváděného ve speciální úpravě společnosti Samuel French, INC.
 
Studenti Ateliéru muzikálového herectví, především jeho čtvrtého ročníku doc. Jany Janěkové mě uváděli v úžas. Pod režijním vedením a v choreografii pedagoga Goldsmiths University of London Roberta Gordona, předváděli premiérovému publiku skvělou podívanou.  Výtečně zpívané pěvecké party, pohybová bravura, nasazení, elán a radost ze hry nadchlo všechny přítomné.

 


Inscenátoři v programu uvádějí: Dílo zpracovává po svém fenomén amerického snu a celé také mezi snem a realitou varíruje. Muzikál je zasazen na zábavní molo STEEL PIER u Atlantic City ve státě New Jersey. Píše se rok 1933, který současně pro americkou společnost znamená nejhlubší ekonomický propad po krachu na newyorské burze 1929. Ocitáme se v prostředí, které současně zosobňuje show business a reálný život. Účastníci tanečního maratonu tancují dnem i nocí pouze s patnáctiminutovými pauzami na odpočinek nebo na jídlo. Původně skvělý nápad vydělat si tancováním se postupem času stává fyzicky i psychicky vyčerpávajícím kláním. Z muzikálu s příjemnou taneční hudbou se stává hudebně taneční drama…

 


Děj muzikálu je prostý. Houfy mladých tanečníků se snaží uchytit v soutěžním maratonu a zajistit si tak skromnou obživu i naději na hvězdnou budoucnost. Mike Hamilton tyto maratony organizuje a zaměstnává v nich svou manželku Ritu, jako hlavní star soutěže. Jejich manželství však prochází krizí. Do Rity se zamiluje pohledný mladý muž, účastník soutěže Bill Kelly. Rita opouští manžela i svět tanečních maratonů a odchází ze scény. Muzikál je u konce, diváci aplaudují.

 

Kterýkoliv divadelní ředitel zaplesá, uvidí-li ročníkovou sestavu aktérů Tanečního maratonu: urostlého Petera Pechu (Mick Hamilton), sympatického Ondřeje Studénku (Bill Kelly), pohybového ekvilibristu Jana Brožka (Buddy Becker), ležérního seladona Adama Reznera (Mistr Walker), zářící, výbušnou dívenku Barboru Remišovou (Betty Beckerová), výrazné pěvkyně Kateřinu Sedlákovou (Dora Fosterová), Vendulu Příhodovou (Shelby Stevensová) či představitelku hlavní role Rity Racinové – Lucii Jagerčíkovou.
Být mladší a mít své, finančně dobře zajištěné divadlo, koupil bych všechny tyto statečné nadšence, co v muzikálu účinkují do svého souboru!
Obávám se, že dnešní nepohoda nedokáže docenit vysokou úroveň brněnské umělecké školy a utratí vypiplané talenty v souboji s neviditelnou rukou trhu.
Výkřik k smrti unaveného, pomateného tanečníka Buddyho: „Chci práci!“, mně zní v uších i teď, kdy píši tyto řádky…

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama