Úvod > Novinky > Dva znesvářené rody…

Dva znesvářené rody…

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Michal Hladík
Dva znesvářené rody…

…žijí v krásné Veroně. Ano, opravdu bude řeč o nesmrtelné lásce a nenávisti v příběhu Romea a Julie. Zarytí milovníci klasických zpracování by možná měli přestat číst, ale každému, kdo miluje divadlo a nevadí mu ani nový pohled na staré příběhy, velmi rádi představíme inscenaci divadelního spolku Kašpar.

 

 

V Divadle v Celetné se totiž rozhodli využít toho, že Romeo a Julie je jednou z nejznámějších a nejvíce hraných tragédií Williama Shakespeara. Nepřeberné množství zredukovali jen na osm hlavních a pro příběh nejdůležitějších postav. Také textově doznala inscenace zeštíhlení. Nemusíte se bát, že strávíte v divadle dvě a půl hodiny klimbáním. Romeo a Julie v Celetné totiž trvá slabých 90 minut. Díky odvážným škrtům tak prožijete s hrdiny celou velkou tragédii, avšak nebudete uspáváni rozvleklými a usouženými dialogy.

 

 

Vyprávět celý příběh slavných milenců by bylo asi opravdu zbytečné, tak snad jen náznakem, Romeo se bláznivě zamiluje do krásné Julie, netuší však, že je dcerou úhlavního nepřítele své rodiny. Ani Julie vůči jeho citům nezůstává chladnou, a tak jsou okolnostmi donuceni svou lásku skrývat před celým světem. S pomocí Juliiny chůvy (Ilona Svobodová) a otce Lorenza (Adrian Jastraban) jsou i tajně oddáni. Leč, Romeo nešťastnou náhodou zabije svého nového příbuzného Tybalta, když hájí čest svého zemřelého přítele Merkucia, a za to je odsouzen k trestu vyhnanství. A Julie je nic netušícím otcem (Jan Potměšil) přislíbena mladému Paridovi (Aleš Petráš), který o ni jeví zájem. Julie, poháněna neštěstím a steskem po Romeovi, se domluví s otcem Lorenzem, předstírá svou smrt a čeká na zachránce Romea, jehož kněz slíbí přivolat. Jak už to ale v tragédiích bývá (a jak jistě víte), Romeo přijde moc brzy a vše dopadne jinak, než si oba plánovali…

 

 

Představení spolku Kašpar je ozvláštněno také vystoupením živé hudby, hudební skupiny Krless, která celé představení doprovází přímo na jevišti. Všichni protagonisté jsou jako již tradičně dobří, za zvláštní zmínku však stojí Merkucio Petra Lněničky a Tybalt Martina Hofmanna. Oba herci umějí i z vedlejších úloh dostat to nejlepší a zůstat tak divákovi v paměti i po skončení představení. Dokonce si myslíme, že vám bude líto, až dojde k vzájemnému boji a Tybalt i Merkucio opustí scénu.
 
V roli Julie se alternují dvě zajímavé mladé herečky, Veronika Kubařová a Tereza Rumlová. Každá dávají své nešťastné hrdince jiný náboj, a proto stojí za to vidět je obě. Tereza Rumlová má navíc svůj výkon opepřený tím, že Romea hraje její manžel Matouš Ruml.

 

 

Téměř prázdná scéna z dílny Karla Špindlera jen umocňuje a vyzdvihuje verše slavného klasika a mistra slova Williama Shakespearea. Kostýmy Jana C. Löbla vás zase donutí přemýšlet, v jaké jsme to vlastně době a že by se takový příběh mohl v různých podobách stát de facto kdykoliv…

 

 

Takže, máte-li rádi divadlo s trochu novým pohledem na klasiku nebo dítko školou povinné, na Romea a Julii se do Celetné vydejte. Váš školák bude spokojený, protože dostane povinnou literaturu v zábavné a přijatelné formě a ve škole pak jistě zaválí. A vy si jistě také užijete příjemný večer.
 
ROMEO A JULIE, William Shakespeare
Hrají: Matouš Ruml, Veronika Kubařová /Tereza Rumlová, Ilona Svobodová, Petr Lněnička, Martin Hofmann, Aleš Petráš, Adrian Jastraban a Krless
Úpravy textu: Lenka Bočková
Scéna: Karel Špindler
Kostýmy: Jan C. Löbl
Režie: Jakub Špalek
Divadelní spolek Kašpar, Divadlo v Celetné,
www.divadlovceletne.cz


Mohlo by se hodit


reklama