Úvod > Novinky > Punk je mrtev, muzikál vede!

Punk je mrtev, muzikál vede!

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: mestskadivadlaprazska.cz
Punk je mrtev, muzikál vede!

Prodaná nevěsta, Braniboři v Čechách, Libuše, Dvě vdovy, Dalibor, Hubička, Čertova stěna, Tajemství, Viola… To je výčet všech oper českého velikána Bedřicha Smetany. Možná se divíte, jak souvisí tento mistr s názvem článku? Budete se divit, ale souvislost je velmi úzká. Nechte se od nás pozvat na komický muzikál pro zpívající činoherce, na představení Bedřich Smetana: The Greatest Hits...

 

 

Představte si, že jste činohercem a máte právě zkoušet Hamleta. Do toho přijde pan ředitel (Jiří Klem) s báječnou zprávou, že soubor dostal grant na zinscenování souboru devíti oper Bedřicha Smetany v jednom večeru… A znovu opakuji, že jste činoherec, ne člen souboru opery! Vyděsilo vás to? No, naše hrdiny nastavená situace vyděsí hodně, ale kvůli divadlu a taky finančnímu ohodnocení zatnou zuby a pustí se do toho.

 

 

Vyhovět japonskému grantu a poskládat klasikovo dílo není vůbec nic jednoduchého, zvlášť když nemáte v souboru téměř nikoho, kdo ví, co je to nota. Ale česká zručnost a vynalézavost nakonec hrdinům pomůže vytvořit nezapomenutelný večer.
Jestliže si nyní říkáte, že jsme vás pozvali na veliký nesmysl, nemáte pravdu. Bedřich Smetana: The Greatest Hits je báječnou a velmi vtipnou podívanou z dílny Jiřího Janků a Petra Svojtky, plná hudby, vtipu, tance a v neposlední řadě i šermu.
 
Dvanáct herců blíže neurčeného oblastního divadla, pod vedením excentrického režiséra (Pavel Juřica), začne tedy místo díla britského klasika objevovat libreta mistra české opery. Jak to tak bývá, každý si něco z jeho díla i života pamatuje (víme třeba, že ohluchl). A každý přeci umí na něco hrát... Herci se nakonec po různých peripetiích domluví, že z nejslavnějších árií stvoří muzikál s pomocí a hudebním doprovodem bratra Ivana Hlase, Saši (Ivan Hlas), a jeho kapely.

 

 

Děj spletitého muzikálového výplodu vám předkládat nebudeme, přišli byste o všechna překvapení. No, a abychom se čestně přiznali, děj samotný je tak zamotaný, že bychom ho možná ani dohromady nedali. Ale jistojistě chceme a můžeme prohlásit, že ta podívaná vás pobaví!

 

 

Pro obvyklého návštěvníka divadla (nenačichlého prostředím zevnitř) bude představení zajímavé také tím, že se vlastně odehrává během několika divadelních zkoušek. Takže diváci mají takřka jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku tvůrčího procesu, života herců i divadla.
Pro autentičnost „divadla na divadle“ byla hercům ponechána jejich občanská křestní jména. Herci vnášejí do hry svůj vlastní entuziasmus a probouzejí v divákovi pocit, že celá ta legrace se opravdu zkouší. Náš bezbřehý obdiv jim rovněž patří za skvěle zvládnuté hudební a taneční party. Toto představení tak pokládá i důkaz o tom, že herci Městských divadel pražských jsou opravdu dobře hudebně a pohybově vybaveni.

 

 

Vyzdvihovat někoho nad ostatní by bylo nespravedlivé a vlastně by to ani dost dobře nešlo. Všichni jsou vynikající, jak v „rolích“ herců, tak v rolích muzikálových postav. Buďte si jisti, že se hodně a často zasmějete, o komické situace tu vážně není nouze. A jak jsme psali úvodem, půjdete-li na Bedřich Smetana: The Greatest Hits, uzříte komický muzikál pro zpívající činoherce. Toto označení sice pochází přímo od tvůrců, ale klidně se pod něj podepíšeme.

 

 

Zaráží vás, proč jsme psali, že se v komedii dočkáte i šermů? Viděli jste snad někdy Hamleta zinscenovaného bez šermířských soubojů?! Ano, víme, že se nakonec Hamlet nezkouší, ale odborník na šerm (Radim Kalvoda) už se zaplatil, takže nějaký ten úkol prostě dostat musí... Jaký to bude, už se nechte pěkně překvapit do divadla.

 

 

Vřele rovněž doporučujeme před návštěvou nastudovat základní informace, děje oper a nejslavnější árie, mohli byste to potřebovat. Díky nadsázce, humoru a záludnosti hudebních aranžmá Ivana Hlase a Jiřího Janoucha možná budete nad některou z árií dokonce i chvilku váhat. Slavné party zazní jednou jako reggae, jindy jako rock´n´roll, píseň z nejslavnějších dob Beatles nebo třeba rocková balada.

 

 

Vydáte-li se tedy do divadla ABC, těšte se na báječné herecké výkony, kupu humoru, krásných, slavných písní a živý hudební doprovod. Možná, že až budete odcházet, řeknete si jako já, že byste snad na ten muzikál vážně rádi zašli a Japoncům by se líbil stoprocentně.
 
BEDŘICH SMETANA: THE GREATEST HITS, Jiří Janků, Petr Svojtka
Hrají: Pavel Juřica, Jiří Klem, Lucie Pernetová, Svatava Milková, Radim Kalvoda, Michal Slaný, Roman Říčař, Zdeněk Vencl, Hanuš Bor, Zbigniew Kalina, Veronika Gajerová, Veronika Kubařová, Lenka Zbranková, Ivan Hlas, Radek Ježil, Jiří Janouch, Jiří Milota, Petr Eichler, Marek Eichler
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Kateřina Hájková
Hudba: Bedřich Smetana, Ivan Hlas, Jiří Janouch
Režie: Petr Svojtka
Divadlo ABC -
http://www.mestskadivadlaprazska.cz/divadlo-abc/


Mohlo by se hodit


reklama