Úvod > Novinky > TRIALOG 2013

TRIALOG 2013

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Lucie Janisch, Oleg Vojtíšek
TRIALOG 2013

Letos už po jednadvacáté se v rámci festivalu TRIALOG 2013, který se koná v brněnském Mahenově divadle, setkají 4 scény národních divadel Česka a Slovenska.
Vychutnat si a třeba i porovnat jejich repertoár můžete od 24. února do 17. března. A co se hraje…

 

Jako první odstartuje 24. 2. Slovenské národní divadlo hrou OBLAKY. Dílo z pera Aristofanésova je sice staré 2500 let, ale téma zkorumpované společnosti, o němž hra pojednává, jakoby nezestárlo…
Ptáte se, jak vybřednout z dluhů? Neplatit, raději se z nich inteligentně vymluvit. Na to je nejlepší Sokratova škola. Naučit se obhájit a vyargumentovat jakýkoli čin.

 

Hlavní hrdina Strepsiades, který má velké dluhy a honí jej věřitelé, se zapíše do Sokratovy školy, aby se naučil řečnickému umění a z dluhů se vymluvil. Ale věk mu nedovolí plnit povinnosti žáka. Pošle proto do školy svého syna. Ten si výtečně osvojí umění rétoriky do té míry, že je schopen obhájit i násilí.

Hrají: Emil Horváth, Alexander Bárta, Marián Geišberg, Marián Labuda a další

Režie: Martin Čičvák

 

 

Pražské Národní divadlo uvede 3. 3. hru ENRON (Lucy Prebble), v níž se představí David Matásek jako výkonný ředitel firmy ENRON,  Jeffrey Skilling, který byl odsouzen na 24 let, Václav Postránecký v roli  Kenetha Laye, vlastníka společnosti, jenž si svůj trest neodpykal, jeho nástupu se totiž nedožil.

 

Předlohou k této inscenaci se stal pád gigantické energetické společnosti v roce 2001. Pod vedením J. Skillinga se společnost zaměřila na různé obory a začala používat typ účetnictví mark to market, v němž se započítávají zisky budoucí. Zkreslováním účetních informací a machinacemi s majetkem tak došlo k pádu společnosti a k jejím miliardovým dluhům. Účetnictví firmy shořelo 11. září 2001 při teroristickém útoku.

 

Hra měla světovou premiéru v roce 2009 v Royal Court Theater a byla nominována na Olivierovu cenu za drama. V České republice je uváděna poprvé.

 

Hrají: David Matásek,  Jan Dolanský, Václav Postránecký, Petra Špalková, Jana Janěková ml. a další.
Režie: Michal Dočekal

 

 

Milovníci divadelní klasiky si nenechají ujít 10. 3. Národní divadlo moravskoslezské a jeho hru IVANOV (Antona Pavloviče Čechova)

 

Sluší se připomenout, že se jedná o jednu z vrcholných autorových her, která se odehrává na ruském venkově, kde se schází společnost, aby debatovala o životě… Hlavní hrdina Ivanov, neví, proč je na světě, život je pro něj rébusem s nejasným poselstvím. Ale pak se jednoho krásného dne rozhodne a…

 

Hrají: Tomáš Jirman, Lada Bělašková, František Večeřa, Marie Logojdová, Vladimír Čepka  a další.
Režie: Štěpan Pácl


 

Festival zakončí 17. 3. Národní divadlo Brno, Mahenova činohra, inscenací KRÁLOVA ŘEČ (David Seidler)

Hra (The King's Speech), podle níž vznikl nejúspěšnější film roku 2010, ověnčený mnoha cenami, včetně čtyř Oscarů, měla premiéru ve Velké Británii v únoru 2012 v divadle Yvonne Arnaud v Guilfordu.
Příběh vychází ze skutečnosti: sleduje boj budoucího anglického krále Jiřího VI. (1895-1952) s handicapem, který by mohl ohrozit nejen jeho vlastní pozici, ale také celou společensko-politickou situaci v zemi, stojící na prahu druhé světové války. Vypjatá doba si žádá ve svém čele pevného muže, kterým jen stěží může být koktající král. Proto následník trůnu za podpory své ženy Alžběty (budoucí královny matky), Winstona Churchilla, své rodiny a vlády, podstupuje svéráznou léčbu u australského odborníka. Lionel Logue (1880-1953) s neomylnou intuicí postupně otevíral bezpečný prostor, v němž může budoucí král čelit svým vnitřním zraněním, strachu a agresi, a zároveň navrací řeč do jejího přirozeného živlu. Mezi králem a jeho podivínským léčitelem se vytvořilo zvláštní pouto.
Česká premiéra tohoto díla se uskuteční 15. března 2013 v Mahenově divadle.

 

Hrají: Martin Sláma, Ladislav Frej, Eva Novotná, Dita Kaplanová, Jaroslav Kuneš, Zdeněk Dvořák a další.
Režie: Martin Stropnický


.
Trialog 2013
Místo konání: Mahenovo divadlo
Čas: vždy od 19 hodin
Termín: 24. únor až 17. březen


Mohlo by se hodit


reklama