Úvod > Novinky > Nezapomínejte, že máme jen Jeden svět

Nezapomínejte, že máme jen Jeden svět

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: jedensvet.cz
Nezapomínejte, že máme jen Jeden svět

Jeden svět, festival dokumentárních filmů o lidských právech, letos vtrhne do českých kin již po patnácté. Tentokrát se mohou těšit diváci nejen v Praze, ale i v dalších 40 městech České republiky. Jeden svět je festivalem pro všechny, kterým není lhostejný osud lidí z blízkého okolí i druhé strany zeměkoule.

 

 

Diváci se tentokrát mohou těšit na více jak stovku dokumentů ze 60 zemí světa. Pořadatelé se neomezovali jen na lidská práva, ale podíváme se za zoubek i médiím, tématům z oblasti zdravotnictví či životního stylu. Letošní festival slibuje, jako každoročně, rozmanité filmy se silnými lidskými příběhy, dokumenty natočené jen jako nezaujaté pozorování plynoucího života, anebo práce angažovaných i kontroverzních dokumentaristů.

 

 

Centrem všeho dění budou samozřejmě po celých deset dní festivalová kina, kterými jsou Lucerna, Světozor, Atlas, Francouzský institut, Městská knihovna, Ponrepo a Evald. Mimoto máte jedinečnou šanci setkat se v rámci debat také s více než stovkou tvůrců i hrdinů uváděných dokumentů.
 
Abychom vás nezahlcovali jen suchými fakty, zkusíme navnadit i na největší filmové události, které Jeden svět letos nabízí. Především doporučujeme ke zhlédnutí zahajovací film celého festivalu. Dokument Statečná srdce, režisérky Kari Anne Moe, původně popisoval podstatu politické scény v Norsku na pozadí studentských voleb. Jeho směřování se ale úplně změnilo, když do příběhů hrdinů uprostřed léta 2011 vstoupil samozvaný „zachránce evropských tradic“ Anders Breivik. Jelikož jedna z hrdinek filmu, Johanna, je jednou z mála, která jeho řádění přežila, ptá se režisérka v druhé polovině dokumentu hlavně na to, jak se s tragédií vyrovná nejen mladá žena, ale především celé Norsko.

 


foto z filmu Statečná srdce

 

Čeští dokumentaristé přichystali pro dychtivé festivalové diváky dokonce světové premiéry svých novinek. Režisérka Helena Třeštíková dokončila další z časosběrných dokumentů, tentokrát se soustředila na osudy romského muzikanta a novináře Vojty Lavičky. A Sylvie Dymáková chce svým filmem Šmejdi poukázat na nekalé praktiky na tzv. prodejních zájezdech pro seniory. Osobně si myslím, že tenhle film by se měl promítat téměř povinně všem seniorům, aby věděli, čeho se vyvarovat. Na festivalu ho můžete vidět jako úplně první, ještě před uvedením do distribuce.

 


foto z filmu Šmejdi

 

Jeden svět také ve světové premiéře uvede film režiséra Ethana Steimana, Ledová rovnováha. Filmem by chtěl upozornit na klimatické změny a jejich nevratné důsledky. Zajímavostí je, že Steinman část financí na realizaci svého dokumentu získal díky crowdsourcingové platformě Kickstarter.

 


foto z filmu Ledová rovnováha

 

Filmy, které jsme vám ve zkratce představili, jsou pouhým zlomkem toho, co můžete během Jednoho světa zhlédnout a také zažít. Festivaly mají vždycky neopakovatelnou atmosféru. Když vidíte film na nějakém festivalu, většinou na něj dost dlouho, nebo dokonce nikdy, nezapomenete. Podle nás má Jeden svět oproti jiným ještě něco navíc. A tím je pocit soudržnosti, nenávratnosti a lásky k celé naší krásné planetě, jenž si odtud zaručeně odnesete.
 
Festival Jeden svět každoročně přitáhne do sedadel kin kolem 100 tisíc nadšených diváků. Jestli máte rádi dobré a zajímavé dokumentární filmy, rozhodně byste neměli v jednom z festivalových kin chybět.
 
Videoukázku můžete zhlédnout zde:
http://www.youtube.com/watch?v=O1cZEZkeC9k&feature=youtu.be


JEDEN SVĚT, Festival dokumentárních filmů o lidských právech
4. – 13. března 2013 v Praze, poté v dalších městech
www.jedensvet.cz


Mohlo by se hodit


reklama